Joński, Szczerba: To wierzchołek góry lodowej. Odwołany bierze udział w konkursie na dyrektora NCBR

28.02.2023 17:00

-To jest wierzchołek góry lodowej. Odwołany dyrektor NCBR bierze udział w konkursie na dyrektora NCBR powiedzieli Dariusz Joński i Michał Szczerba w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

D. Joński i M. Sczerba
fot. Radio ZET

  - To, co pokazujemy, to jest wierzchołek góry lodowej. Jutro pokażemy kolejne firmy i kolejne wnioski, które wzbudzają ogromne wątpliwości - powiedział Dariusz Joński, Inicjatywa Polska, który z Michałem Szczerbą, PO, byli popołudniowymi Gośćmi Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

 - NCBR przypadł „bielanistom”, czyli Republikanom. Zrobili to bardzo szybko. Żalek został wiceministrem odpowiedzialnym za NCBR, pan Bielan dał swojego dyrektora. Jego brat został równocześnie doradcą – kontynuował Joński. 

„Odwołany dyrektor NCBR bierze udział w konkursie na dyrektora” 

- Przecież dyrektor został odwołany – zauważyła prowadząca. - Odwołany dyrektor NCBR bierze udział w konkursie na dyrektora. Pan Bielan dał swojego asystenta z Europarlamentu, który został tam doradcą za 24 tys. Nawet do pracy nie musiał przychodzić. Później ogłosili w NCBR tzw. szybką ścieżkę, czyli szybki podział kasy. 

 - Nam się wydawało, że problem szybkiej ścieżki, to problem dwóch wniosków. Firma założona na 10 dni przed ogłoszeniem konkursu, zarejestrowana 5 dni po otwarciu konkursu. Oprócz tej firmy 26 latka jest spółka Białostocka – powiedział Szczerba, dodając: - Spółka otrzymała 123 mln. na cyberbezpieczeństwo światłowodów, które miały być umieszczone pod Bałtykiem, pod wodą. Pokażemy, jak przy poparciu politycznym, płynącym z partii Republikańskiej, zmieniał się pogląd ekspertów na ten projekt. Zmieniał się pogląd, od podejścia – to nie jest badanie, ci ludzie nie gwarantują niczego do 23 grudnia, kiedy pojawia się ten projekt na liście projektów do dofinansowania. 

Według Michała Szczerby „wcześniej pojawia się zwiększenie alokacji w tym konkursie, który był przewidziany na 645 mln., a następnie decyzja departamentu podległego Żalkowi został zwiększony o 166 mln., dzięki któremu te dwa podmioty miały otrzymać łącznie 177 mln.” 

- Jedna firma się mieści we Wrocławiu. Ale bardziej pytanie o powiązania. NCBR ma wydawać pieniądze na innowacje. Jakie to innowacje w personalizacji bajek? To już dziś można kupić przez internet, płacąc 100 zł. – powiedział Dariusz Joński. 

Wszystko na to wskazuje będzie kontrola NIK w NCBR. - Zanim złożyliśmy wniosek do OLAF-u, najpierw złożyliśmy wniosek do prezesa NIK. Poznaliśmy zakres tych projektów za 55 mln. za 123 mln., które miały być przez NCBR finansowane – kontynuował Michał Szczerba. - Uznaliśmy, że do służb, które wchodzą po dwóch miesiącach, nie mamy zaufania. Służby tam weszły wyłącznie po to, żeby się zorientować, co tam się dzieje, kto z kim za ile i ile pieniędzy miał wyprowadzić.

Czy będzie kontrola OLAF w NCBR? - O to trzeba pytać OLAF. Dokumenty są przygotowane. Mamy z posłem Jońskim przygotowaną ścieżkę przekazania tych dokumentów. Zrobimy to za pośrednictwem KE w Warszawie - stwierdził Joński, dodając: NCBR to instytucja, której budżet wynosi 5 mld. zł. rocznie. To tyle co budżet Łodzi. NCBR te pieniądze wydaje, a są to pieniądze unijne ze starej perspektywy.

- To jest ważne, że są to pieniądze ze starej perspektywy, bo premier Morawiecki blokuje KPO, ale jak trzeba wydać pieniądze unijne, to koledzy z PiS-u się znajdują i zakładają firmy w ciągu 10 dni, żeby zrobić skok na kasę i próbują wyprowadzać ją w różny sposób – podsumował  poseł Inicjatywy Polskiej.

"26 latek był słupem i my to udowodnimy, konkretnymi powiązaniami personalnymi, kapitałowymi" 

- 26 latek był słupem i my to udowodnimy, konkretnymi powiązaniami personalnymi, kapitałowymi. To jest jeszcze jeden wątek, część spółek od razu była rejestrowana pod adresem kancelarii specjalizującej się w upadłościach spółek - powiedział Dariusz Joński, Inicjatywa Polska, który z Michałem Szczerbą, PO, byli popołudniowymi Gośćmi Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Część spółek od razu była rejestrowana pod adresem kancelarii specjalizującej się w upadłościach spółek” 

 - Wtedy, kiedy idą do spółki milionowe zaliczki, spółka nie jest w stanie ich realizować i jest poddawana likwidacji  - powiedział Szczerba, dodając: - Pokażemy jutro z posłem Jońskim powiązania. Konkretne nazwiska, które stały za jednym i drugim projektem. Tu nie było żadnego przypadku. Pokażemy cytaty, nazwiska i powiązania.

„Pokażemy cytaty, nazwiska i powiązania. W czasie oceny projektu wszystkie rozmowy między ekspertami, a przedsiębiorcami są rejestrowane”

- W czasie oceny projektu wszystkie rozmowy między ekspertami, a przedsiębiorcami są rejestrowane, zgonie z regulaminem. Chcemy jutro przedstawić informacje, które otrzymaliśmy w trakcie kontroli, ale również od sygnalistów – poinformował Joński.

- Przypomnijmy, 26 latek otworzył swoją firmę w byłym lokalu partii A. Bielana. Ten, który wygrał 123 mln. jest w jednym stowarzyszeniu ze szwagrem pana Żalka. Tu nie ma żadnych przypadków. To są ogromne pieniądze – kontynuował poseł Inicjatywy Polskiej.

- Chciałbym, żebyśmy sobie uświadomili. Od miesięcy pokazywaliśmy nadużycia w „Funduszu Sprawiedliwości Z. Ziobry, w „Funduszu Patriotycznym” P. Glińskiego, nieprawidłowości z elektrownia Ostrołęka, nieprawidłowości  w zakupie środków ochrony osobistej i respiratorów w MZ – powiedział poseł PO. - Ale wszystko to, co pokazywaliśmy do tej pory, to były środki krajowe. NCBR „Szybka ścieżka” to są środki współfinansowane, zasadniczo środki UE. To jest nowy level na który weszła Partia Republikańska.

- To są pieniądze starej perspektywy, które trzeba wydać do października. Do tego trzeba być przygotowanym. Tu od razu było widać, że jest coś nie tak – dodał Joński.

 "Kiedy poszliśmy drugi raz na kontrole do NCBR, to sami na siebie złożyli zawiadomienie do prokuratury"

"W sprawie NCBR, tam już powinny byćzatrzymania..."

Jeśli wygracie wybory, jak obiecał D. Tusk, to będą kredyty hipoteczne oprocentowane 0%, do 45 roku życia. Skąd na to weźmiecie pieniądze?

"Wiceprezes ORLENU miał kłopoty prawne. Wpłacił 45 tys. na fundusz PiS i po dwóch tygodniach postępowanie umorzono..."

RadioZET.pl