Zamknij

David Prowse nie żyje. Znany był jako Darth Vader z "Gwiezdnych Wojen"

29.11.2020 10:15
David Prowse nie żyje
fot. THIERRY ZOCCOLAN/AFP/East News

David Prowse nie żyje - informuje agencja AFP. Aktor, który zasłynął m.in. jako Darth Vader w "Gwiezdnych Wojnach", odszedł w wieku 85 lat.

David Prowse nie żyje. Pierwszą osobą, która poinformowała o śmierci brytyjskiego aktora, był jego agent Thomas Bowington. "Z przykrością informujemy, że nasz klient Dave Prowse odszedł wczoraj rano, w wieku 85 lat" – napisał na Facebooku. David Prowse zasłynął jako odtwórca roli słynnego Dartha Vadera z "Gwiezdnych Wojen". "Niech moc będzie z nim zawsze! Chociaż słynął z grania wielu potworów - wszyscy, którzy znali Dave'a i pracowali z nim wiedzą, że był bohaterem" - napisał w oświadczeniu Bowington.

Zobacz także

David Prowse był znanym brytyjskim kulturystą i sztangistą oraz aktorem. Rolę Dartha Vadera zapewniła mu między innymi imponująca sylwetka i wzrost - 201 centymetrów. W odtworzeniu postaci jednak problematyczny okazał się jego brytyjski akcent, dlatego twórcy "Gwiezdnych Wojen zdecydowali, że postać Dartha Vadera będzie dubbingowana przez Jamesa Earla Jonesa.

David Prowse nie żyje. Aktor znany jak Darth Vader z "Gwiezdnych Wojen" miał 85 lat

W komunikacie zamieszczonym na Facebooku agent aktora Thomas Bowington nie podał jaka była przyczyna śmierci Prowse'a. Zaznaczył jedynie, że zgon nastąpił w sobotę rano.

David Prowse urodził się w Bristolu. Był zapalonym kulturystą. Światowy rozgłos przyniosła mu rola Dartha Vadera w trylogii George'a Lucasa. Niemniej słynny stał się jego późniejszy konflikt z Lucasem, który w 2010 roku zabronił aktorowi pojawiania się na jakichkolwiek imprezach dotyczących "Gwiezdnych wojen".

Zobacz także

W Wielkiej Brytanii David Prowse był znany jako twarz kampanii Zielony Znak Drogowy. Green Cross Code Man - jak go nazywano - uczył brytyjskie dzieci jak właściwie zachowywać się na przejściach ulicznych i na drodze. Za udział w kampanii na rzecz bezpieczeństwa drogowego został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/AFP/PAP/Facebook