Zamknij

Śmierć George'a Floyda. Aresztowano trzech kolejnych policjantów

04.06.2020 00:01
USA
fot. Stefan Rousseau/Press Association/East News

Wydano nakazy aresztowania trzech policjantów obecnych przy zatrzymaniu George'a Floyda - poinformował w środę prokurator generalny Minnesoty Keith Ellison. Postawiono im zarzuty pomocy oraz nakłaniania do morderstwa. Aresztowania trzech policjantów obecnych przy brutalnym zatrzymaniu Floyda domagała się rodzina zmarłego.

Do tej pory zarzuty postawiono jedynie policjantowi, który przyduszał kolanem Floyda i nie reagował na jego słowa, iż nie może oddychać. Mężczyzna został aresztowany. Oskarżono go już o morderstwo.

Czterej policjanci obecni przy zatrzymaniu zmarłego zostali zwolnieni z pracy. Gubernator Minnesoty Tim Walz we wtorek wszczął śledztwo mające wykazać czy w przeszłości w policji w Minneapolis dochodziło do dyskryminacji ze względu na rasę.

George Floyd nie żyje. Protesty w USA

W USA trwają protesty, których zarzewiem stało się zabójstwo przez policję w Minneapolis pod koniec maja Afroamerykanina George'a Floyda. 46-latek został zatrzymany, ponieważ miał rzekomo próbować zapłacić fałszywym banknotem w jednym z tamtejszych sklepów spożywczych.

Zobacz także

Gdy policjanci dotarli na miejsce, potraktowali mężczyznę bardzo brutalnie, mimo iż ten nie był ani uzbrojony ani agresywny. Jeden z policjantów przez 9 minut dociskał mu głowę kolanem do szyi (co można zobaczyć na nagraniach w internecie). Floyd krzyczał wówczas "nie mogę oddychać".

Zobacz także

Demonstracje odbywały się nie tylko w Minneapolis, ale też m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie czy Los Angeles. W większości są pokojowe, aczkolwiek po zmroku przeradzały się w niektórych miejscach w rozruchy, podczas których zdarzały się przypadki plądrowania sklepów i niszczenia mienia. Dla wielu obywateli USA zabicie Floyda to nie odosobniony incydent, ale przykład systemowego przyzwolenia na przesadną agresję policji, szczególnie wobec osób czarnoskórych.

RadioZET.pl/PAP