Zamknij

Nieprawdopodobny pomysł Japończyków. W Tokio stanie 70-piętrowy wieżowiec z drewna

Redakcja
20.02.2018 11:47

Masz dość bliźniaczo podobnych biurowców ze stali i szkła? Japońska firma Sumitomo Forestry najwyraźniej też, ponieważ na urodziny spółki zbuduje olbrzymi drapacz chmur... z drewna.

Drewniany wieżowiec w Tokio
fot. Materiały prasowe

Znany na razie tylko pod roboczą nazwą W350 nie będzie okresową instalacją ani tymczasową reklamą. To pełnoprawny wieżowiec, który będzie mieć 70 pięter mierzących razem ok. 350 metrów. Budynek w 90 procentach powstanie z materiałów drewnianych. Użycie drewna nie wynika z oszczędności. Za nowy budynek zapłacić trzeba będzie 600 miliardów jenów, czyli ok. 19 mld złotych. Standardowy drapacz chmur w tej lokalizacji byłby o połowę tańszy.

Zobacz także

Dlaczego projektanci zdecydowali się akurat na drewno? Japoński rząd promuje ten surowiec jako ekologiczny. Architekci wskazują również, że drewno jest przyjazne dla środowiska i tworzy mniej zdehumanizowaną atmosferę. Mówi się nawet o lesie w centrum miasta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Warto pamiętać, że japoński projekt nie jest wcale pierwszym takim pomysłem na świecie. Podobne założenia przyświecały austriackim architektom, którzy zaprojektowali HoHo Vienna Tower. Inny drewniany kolos to 9-piętrowy blok w australijskim Melbourne, obecny rekordzista w kategorii najwyższych budynków o konstrukcji drewnianej.

 

RadioZET.pl/maal