Zamknij

Włosi będą karać turystów za... chodzenie w klapkach

Redakcja
05.03.2019 09:07
Włosi będą karać turystów za... chodzenie w klapkach
fot. Shutterstock

Kara nawet do 2500 euro grozi turystom, którzy niewłaściwie ubrani – przede wszystkim w nieodpowiednich butach – wybiorą się na trasy spacerowe w parku narodowym Cinque Terre we włoskiej Ligurii. To reakcja służb na plagę wypadków, którym ulegają urlopowicze w klapkach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu turystycznego w kwietniu dyrekcja parku narodowego na Riwierze Liguryjskiej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, postanowiła zabronić „nieprzygotowanym turystom” wstępu na tamtejsze słynne strome i urwiste ścieżki.

Na trasach między miejscowościami Vernazza i Monterosso można spotkać wiele osób, przede wszystkim coraz więcej pasażerów statków wycieczkowych w klapkach, ślizgających się na kamiennych schodach i skałach. Często ulegają kontuzjom i wypadkom. Konieczne bywa wysłanie do nich pomocy, niekiedy nawet śmigłowcem, by zabrać ich z trasy. Koszty takich interwencji we Włoszech są bardzo wysokie.

Zobacz także

– Ludzie przybywają przekonani o tym, że są nad morzem. Faktycznie morze jest, ale ścieżki są jak w górach, czasem nawet trudniejsze. Dlatego prosimy – żadnych klapek plażowych czy balerinek, to w trosce o bezpieczeństwo turystów – powiedział dyrektor parku narodowego Patrizio Scarpellini, cytowany przez dziennik „La Repubblica”.

PRZECZYTAJ TEŻ: W tym miejscu kochamy robić zdjęcia. To najmodniejsza plaża na Instagramie

Początkowo wraz z wejściem w życie zakazu wstępu dla osób bez odpowiedniego obuwia służby będą tylko pouczać. Każdy turysta kupujący kartę wstępu będzie musiał zapewnić, że zapoznał się z regulaminem parku. Później wymierzane będą grzywny w wysokości od 50 do 2500 euro.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

C