Obserwuj w Google News

Orgia księży na parafii. Biskup zwrócił się do wiernych z kuriozalnym apelem

2 min. czytania
25.09.2023 11:19
Zareaguj Reakcja

Prokuratura nie wyklucza kolejnych przesłuchań ws. seksafery w parafii w Dąbrowie Górniczej. Tymczasem szerokim echem odbił się list do wiernych biskupa diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka, który wezwał do postu i modlitwy za “zawstydzonych i obolałych księży”. “Ten list byłby nawet śmieszny, gdyby nie to, że pokazuje on, że biskup nie chce albo nie potrafi zrozumieć, co się w jego diecezji dzieje” - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski.

Biskup Grzegorz Kaszak
fot. Google Maps, MICHAL DYJUK/REPORTER/East News

Seksskandal w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ujawniła “Gazeta Wyborcza”. Kilku księży miało zaprosić do budynku należącego do parafii pracownika seksualnego. Według informatora “GW” impreza miała seksualny charakter, a jej uczestnicy zażywali tabletki na potencję. W pewnym momencie zabawa wymknęła się spod kontroli, zaproszony mężczyzna zasłabł. Wezwano pogotowie, ale konieczna była też interwencja policji, ponieważ księża nie chcieli wpuścić ratowników medycznych. 

W niedzielę w kościołach diecezji sosnowieckiej odczytany został list biskupa Grzegorza Kaszaka do wiernych w sprawie ostatnich wydarzeń. Biskup wezwał do postu, pokuty, a także modlitwy za “obolałych i zawstydzonych księży, a także wszystkich tych, którzy nie zrobili nic złego, a bardzo cierpią i jest im bardzo trudno”. “Świat pewnie tego nie zrozumie, ale Pan Jezus nie chce śmierci grzesznika. Módlmy się więc o nawrócenie naszego brata, który dopuścił się gorszącego czynu. Tak jak już pisałem, pragnę z całą stanowczością podkreślić, że nie ma przyzwolenia na zło moralne. Każdy, kto zostanie uznany za winnego, zostanie ukarany wedle prawa kanonicznego, niezależnie od wyroku sądu cywilnego” - usłyszeli wierni.

Redakcja poleca

Orgia na parafii w Dąbrowie Górniczej. Biskup wezwał do postu i modlitwy

Kuria wydała też oświadczenie dla mediów. Dowiadujemy się z niego, że sprawę wyjaśnia specjalna diecezjalna komisja, a ksiądz Tomasz Z, u którego odbywała się seksimpreza, został pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych do czasu wyjaśnienia sprawy i skierowany do zamieszkania poza parafią. 

Biskupa ostro skrytykował publicysta i działacz katolicki Tomasz Terlikowski. “Ten list byłby nawet śmieszny, gdyby nie to, że pokazuje on, że biskup nie chce albo nie potrafi zrozumieć, co się w jego diecezji dzieje, w jakiej jest sytuacji, i że jedynym rozwiązaniem honorowym w jego przypadku jest oddanie się do dyspozycji papieża, czyli kościelna rezygnacja” - napisał publicysta.

Terlikowski stwierdził, że diecezja sosnowiecka oprócz modlitwy i pokuty, potrzebuje przede wszystkim rezygnacji biskupa, watykańskiej komisji “i cierpliwego uzdrawiania", pod nowym przewodnictwem. “To jest dla niej droga. Nie są zaś drogą napisane złą polszczyzną i będące dowodem porażającej nieświadomości tego, co się dzieje, kolejne listy biskupa Kaszaka” - zaznaczył.

ZOBACZ TAKŻE:  Najpierw orgia księży, teraz pożar bazyliki. Samosąd po seksskandalu w Dąbrowie Górniczej

W czwartek wieczorem policja zatrzymała 38-latka, który podpalił drzwi zabytkowej bazyliki w Dąbrowie Górniczej. Mężczyzna został już przesłuchany przez prokuraturę.

Nie przegap