Obserwuj w Google News

Afera w liceum, dyrektorka na dywaniku. "Wydaje się to bardzo nielegalne"

2 min. czytania
06.11.2023 18:28
Zareaguj Reakcja

Szczecin mówi stanowcze “nie” kamerom umieszczonym w toaletach II LO. Dyrektorka placówki na wniosek rady rodziców, ale bez zgody urzędu miasta, umieściła tam monitoring. Jak wyjaśniono, chciała w ten sposób ukrócić akty wandalizmu i palenie e-papierosów przez uczniów. Wydział oświaty szczecińskiego magistratu zażądał wyjaśnień i nakazał demontaż kamer.

Zdj. ilustracyjne
fot. Karol Makurat/REPORTER/Zdj. ilustracyjne

W II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie zamontowano monitoring w toaletach. Uczniowie zaprotestowali, ponieważ według nich kamery są skierowane w stronę kabin, co narusza ich prawo do poszanowania intymności.

Sprawę na TikToku nagłośnił absolwent II LO w Szczecinie Dawid Hamera. - Sam pomysł montowania kamer w toaletach wydaje się być bardzo nielegalny [...] Według mnie to bardzo duże naruszenie wolności osobistej - powiedział. Jak się okazało, kamery to nie wszystko. Hamera dodał, że w szkole wprowadzono również specjalne dzienniki “wyjść do toalet”.

Redakcja poleca

Kamery w toaletach w II LO w Szczecinie

Dyrekcja tłumaczy, że monitoring ma ukrócić wandalizm i palenie e-papierosów w toaletach. Jeden z członków rady rodziców przyznał w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl, że to na ich wniosek zamontowano kamery, ale monitoring nie rejestruje wnętrza kabin. 

Władze Szczecina nie wiedziały, że dyrektorka zamontowała monitoring w toaletach. - Zaprotestowali uczniowie. I urząd miasta nakazał natychmiastowe wyłączenie monitoringu a dyrektorkę wezwał do siebie - poinformowała Marta Kufel z urzędu miasta w Szczecinie w rozmowie z reporterem Radia ZET Miłoszem Gocłowskim. 

Marta Kufel dodała, że wydział oświaty szczecińskiego magistratu niezwłocznie po otrzymaniu sygnału o zamontowaniu kontrowersyjnego monitoringu w toalecie II Liceum Ogólnokształcącego skontaktował się z dyrekcją szkoły. - Poprosił o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz wyłączenie systemu i dokładnie zasłonięcie kamer - zaznaczyła przedstawicielka szczecińskiego magistratu. Wciąż nie wiadomo, kiedy monitoring zostanie zdemontowany.

Źródło: Radio ZET/wSzczecinie.pl

Nie przegap