Obserwuj w Google News

Polacy uratowali w Turcji pierwszą osobę. "Zatrzymali nas mieszkańcy, prosili o pomoc"

2 min. czytania
07.02.2023 15:55
Zareaguj Reakcja

Polscy strażacy uratowali w Turcji pierwszą osobę. Razem z tureckimi ratownikami wydobyli spod gruzów mężczyznę - poinformował we wtorek Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak.

Trzęsienie ziemi w Turcji
fot. PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

Ok. godz. 15.20 komendant główny PSP poinformował o pierwszej osobie, którą uratowała polska grupa. "Pierwszy uratowany człowiek. Wydobyty z gruzowiska mężczyzna przez naszych ludzi wspólnie z tureckimi ratownikami" - przekazał Bartkowiak. 

Redakcja poleca

Trzęsienie ziemi w Turcji. Polacy uratowali pierwszą osobę

"Zatrzymali nas mieszkańcy miasta, gdy byliśmy w drodze do Adiyaman. Poprosili o pomoc. Jest tu blisko 30 zawalonych domów, szanse na odnalezienie kogoś są bardzo duże" - mówił wcześniej dowódca HUSAR Poland Grzegorz Borowiec. Natomiast komendant Bartkowiak przekazał, że w czasie rekonesansu wskazane zostało miejsce, gdzie pod gruzami mogą znajdować się trzy osoby. Do działań wprowadzone zostały tam dwa zespoły ratowników.

Do trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii doszło około godz. 4.17 w poniedziałek 2023 nad ranem czasu lokalnego. Później nastąpiła seria wstrząsów wtórnych. Liczba ofiar śmiertelnych trzęsień ziemi w w Turcji i Syrii wzrosła we wtorek do ponad 5100 osób.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił we wtorek wprowadzenie trzymiesięcznego stanu wyjątkowego w 10 prowincjach kraju, doświadczonych przez trzęsienie ziemi. Decyzja ta ma ułatwić i przyspieszyć akcje ratunkowe w regionach dotkniętych katastrofą - podkreślił turecki prezydent.

RadioZET.pl/PAP