Obserwuj w Google News

Ziobro ściga dzieciobójczynię. 18-latka włożyła dziecko do wiadra. Sąd Najwyższy uchyla wyrok

2 min. czytania
31.05.2023 13:36
Zareaguj Reakcja

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację wobec wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Chodzi o zabójstwo noworodka z lipca 2018 r., kiedy 18-letnia matka zabiła swoje dziecko, umieszczając je wraz z pępowiną w wiadrze, głową w dół. Białostocki sąd wymierzył karę trzech lat pozbawienia wolności, Zbigniew Ziobro chce ponownego procedowania.

Zbigniew Ziobro
fot. Jacek Dominski - EastNews

Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, wniósł o kasację wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który w lutym 2021 r. podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach - 3 lat pozbawienia wolności dla, w momencie ogłaszania wyroku, 20-letniej już kobiety, która w 2018 r. zabiła noworodka. Prokuratura domagała się wtedy 10 lat więzienia, ale sąd zastosował "nadzwyczajne złagodzenie kary".

Ziobro ściga dzieciobójczynię z Podlasia

18-letnia matka, co relacjonuje portal tvn24.pl,  umieściła swoje nowo narodzone dziecko, wraz z pępowiną, w wiadrze. Noworodek udusił się chwilę później. Najpierw procedował Sąd Okręgowy w Suwałkach i 8 lutego 2021 r. orzekł o trzech latach pozbawienia wolności. Wyrok podtrzymał Sąd Apelacyjny w Białymstoku i to właśnie wobec tego wyroku w maju 2022 r. Prokuratura Generalna wniosła o kasację. Zwrócono uwagę na bezzasadne skorzystanie z "nadzwyczajnego złagodzenia wyroku", które poprzednie sądy motywowały młodym wiekiem matki i jej niestabilnością emocjonalną.

"W ocenie Prokuratora Generalnego, podzielonej przez Sąd Najwyższy, wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu, przejawiający się podjęciem zamachu na życie całkowicie bezbronnego noworodka, wcześniej zaplanowanym zacieraniem śladów przestępstwa oraz brakiem refleksji, w związku z jego popełnieniem, uzasadniały orzeczenie kary surowszej" - czytamy w komunikacie PK.

Redakcja poleca

Ostatecznie sprawa zostaje przekazana do ponownego rozpatrzenia Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku - ostatniemu, który wyrokował w 2021 r. Poprzedni wyrok został uchylony. Prokuratura z Suwałk w trakcie pierwszego procesu wnosiła o 10 lat więzienia.

RadioZET.pl