Obserwuj w Google News

Elisabeth Revol zabiera głos. O Nanga Parbat ma ukazać się artykuł

Redakcja
2 min. czytania
29.03.2018 14:33
Zareaguj Reakcja

Elisabeth Revol postanowiła zabrać głos w sprawie zdobycia szczytu Nangar Parbat. Nie milkną głosy sceptyków, którzy wątpią, że razem z Tomaszem Mackiewiczem tego dokonali. Udzieliła wywiadu portalowi sportowefakty.wp.pl. 

Elisabeth Revol
fot. AFP/East News

Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz wyruszyli zdobyć szczyt Nanga Parbat w Pakistanie. Stanęli na szczycie pod koniec stycznia. 28 stycznia w rozmowie z portalem sportowefakty.wp.pl informację potwierdził Ludovic Giambiasi, bliski współpracownik francuskiej himalaistki. 

W wyniku złych warunków pogodowych i wyziębienia Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz znajdowali się w sytuacji zagrażającej życiu. Ostatecznie Francuzkę uratowała ekipa polskich himalaistów w składzie — Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala — biorąca udział w narodowej wyprawie na K2, a Mackiewicz ze względu na swój zły stan został w szczelinie i nie został sprowadzony bezpiecznie na dół. 

Elisabeth Revol w szpitalu

Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz zdobyli szczyt Nanga Parbat. Portal sportowefakty.wp.pl postanowił o to zapytać samą zainteresowaną. Elisabeth Revol przebywa obecnie na rehabilitacji we Francji.

— Zdecydowałam się na opowiedzenie całej historii, pokazanie materiałów i dowodów Lindsayowi Griffinowi — zdradziła nam. — Wkrótce ukaże się duży artykuł, który — mam nadzieję — raz na zawsze wyjaśni wszelkie pytania — mówi francuska himalaistka w rozmowie z portalem sportowefakty.wp.pl. 

Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz na Nanga Parbat

Ratownik spod Nanga Parbat: Dochodzimy do Tomka i co dalej? Elisabeth mogła nie przeżyć

Podczas schodzenia ze szczytu Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz zatrzymali się na wysokości ok. 7200 m n.p.m. Mackiewicz cierpiał na chorobę wysokościową i ślepotę śnieżną i dlatego postanowił zostać w zorganizowanym naprędce obozie w śnieżnej jamie. Revol pomimo odmrożeń była w stanie iść dalej, dlatego podjęła decyzję o kontynuowaniu ewakuacji ze szczytu. 

Francuzka trafiła do szpitala w Islamabadzie, a potem przewieziono ją na rehabilitację do Francji. Ostatecznie akcję ewakuacyjną zakończono 27 stycznia 2018 roku.

RadioZET.pl/sportowefakty.wpl.pl/KM