Obserwuj w Google News

Konsekwencje ataku dronów na Iran. Ekspert o współpracy z Putinem

2 min. czytania
31.01.2023 18:20
Zareaguj Reakcja

Odłączenie Rosji i Iranu od siebie byłoby bardzo korzystne dla Zachodu - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski. Dodał, że ostatnie wydarzenia w Izraelu i Iranie mogą być ze sobą powiązane.

Atak dronów na Iran
fot. BBC News/YouTube (screen)

Pod koniec stycznia nałożyło się na siebie wiele ważnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie. 8 osób, łącznie z zamachowcem, zginęło 27 stycznia w ataku terrorystycznym na synagogę we wschodniej Jerozolimie. To był największy od lat taki akt terroru w tym mieście. 

Tego samego dnia doszło do ataku na ambasadę Azerbejdżanu w Teheranie. Szef ochrony placówki zginął w strzelaninie, a dwie inne osoby zostały ranne. W końcu, w nocy z 28 na 29 stycznia, drony zaatakowały fabrykę amunicji w Isfahanie w środkowym Iranie. Według relacji mediów za nalotem stał Izrael. Wydarzenia te dla Wirtualnej Polski skomentował ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski. 

Redakcja poleca

Napięcie na Bliskim Wschodzie. Atak dronów na Iran

- Na sobotnio-niedzielny incydent nałożyło się kilka rzeczy - krwawy zamach w Jerozolimie i atak na azerbejdżańską ambasadę w Teheranie. Po wielu godzinach emocje wystygły. Coraz mniej wyklucza się bezpośredni udział Izraela. Pierwotne informacje, że drony miały nadlecieć z Azerbejdżanu, pasowałyby pod ostatni ciężki klimat między Teheranem i Baku. Jednak na ten moment należy się wstrzymać od takich spekulacji - podkreślił Rakowski.

Jego zdaniem wszystkie ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie są ze sobą powiązane. - Iran ma możliwości, dzięki którym Putin może wojnę kontynuować. Odłączenie tych dwóch krajów od siebie byłoby bardzo korzystne dla Zachodu. Putin straciłby możliwości propagandowe, ale i dostęp do arsenału irańskiego - dodał.

Jego zdaniem Iran ma zbyt wiele wewnętrznych konfliktów, jak trwające od września ubiegłego roku antyrządowe protesty, aby angażować się w otwarty konflikt z Izraelem. 

RadioZET.pl/Wirtualna Polska