Zamknij

Spis Powszechny 2021. Ilu Polaków deklaruje przynależność do Kościoła?

27.01.2022 18:45

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku ujawnią, ilu Polaków deklaruje przynależność do Kościoła. Dotychczasowe statystyki wskazują jednak na tendencję spadkową.

Spis Powszechny 2021 a religia
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News

GUS opublikował wstępnie wyniki Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku. Taki spis odbywa się co 10 lat, jego wyniki – jak mówił premier Mateusz Morawiecki – są dla rządu wskazówką w prowadzeniu polityki prorodzinnej, prodemograficznej, czy nawet mieszkaniowej.

Ubiegłoroczny spis poza pytaniami o nieruchomość, status społeczny, czy liczbę domowników zawierał też pytanie o wyznanie, na które nie trzeba było odpowiadać. Wyniki przeprowadzonego przez urząd spisu pozwolą odpowiedzieć na pytanie, ilu Polaków deklaruje przynależność do Kościoła.

Spis Powszechny 2021 a religia

Osoba dokonująca samospisu mogła zaznaczyć jedną z trzech opcji. Ankietowany mógł zaznaczyć opcję „należę do wyznania” i określić je, mógł też wybrać jedną z dwóch innych odpowiedzi: „nie należę do żadnego wyznania” lub „nie chcę odpowiadać na to pytanie”.

Najnowsze dane GUS mówią o ponad 38 milionach mieszkańców Polski. Ilu z nich to katolicy, ilu z nich nie zależy do żadnego wyznania? Wstępna informacja dotycząca ubiegłorocznego spisu powszechnego nie uwzględnia tych danych, choć urząd zapewne jeszcze o nich poinformuje.

W spisie sprzed 10 lat z ponad 38 mln mieszkańców Polski, 34 miliony zdecydowało się odpowiedzieć na pytanie o wyznanie. 99,9 proc. wskazań to chrześcijaństwo, z czego większość ankietowanych to katolicy. Uwzględniając zatem tych, którzy odmówili odpowiedzi, ponad 87 proc. Polaków deklarowało przynależność do Kościoła.

Deklaracje Polaków dot. religii z 2011 roku
fot.

GUS

Co zmieniło się od tamtego czasu? GUS dopiero opublikuje dokładne wyniki Spisu Powszechnego. Na podstawie wyników wcześniejszych ankiet można jednak domniemywać, że odsetek Polaków utożsamiających się z daną religią będzie malał. Z badania „Życie religijne w Polsce. Wyniki badania spójności społecznej 2018” wynika, 80,7 proc. mieszkańców Polski w wieku 16 lat i więcej deklaruje się jako osoby wierzące.

W ostatnim czasie Kościół Katolicki mierzy się jednak z problemem pustych ławek w czasie niedzielnej mszy, co ma związek nie tylko z obostrzeniami. Liczne afery z nadużyciami seksualnymi w tle wpłynęły na zaufanie Polaków do Kościoła i zwiększyły liczbę deklaracji wystąpień z Kościoła. Według nieoficjalnych źródeł, na które powołał się m.in Polsat News, rok 2020 był rekordowy pod tym względem. Tylko w archidiecezji krakowskiej średnio rocznie taki akt składało 50-60 osób, w 2019 r. było ich już 123, a w 2020 – 445 – wynika z danych krakowskiej kurii. Masowe odejścia z Kościoła mogą sprawić, że wyniki Spisu Powszechnego w tym  aspekcie różnić się będą od tych sprzed dekady.

Ostateczne dane GUS dotyczące przynależności wyznaniowej zostaną opublikowane we wrześniu 2023 roku.

loader

RadioZET.pl