Obserwuj w Google News

„Ograniczyli podwyżki, by podnieść ceny w styczniu”. Szok cenowy dopiero przed nami

2 min. czytania
10.01.2023 14:38
Zareaguj Reakcja

Ceny na półkach sklepowych w grudniu minionego roku w skali roku wzrosły o prawie 25 proc. Inflacja nieco wyhamowała, ale zdaniem ekspertów największe podwyżki dopiero przed nami.

ceny w sklepach nadal w górę
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Ceny w sklepach w grudniu rosły nieco wolniej – wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych wynika. Zdaniem ekspertów handlowcy ograniczali się z podwyżkami przed świętami, aby podnieść ceny w styczniu i powiązać z noworocznymi wzrostami opłat.

Grudniowe podwyżki przeniesione na styczeń. Szok cenowy dopiero przed nami

Z opublikowanego raportu wynika, że w grudniu 2022 r. ceny w sklepach średnio wzrosły rdr. o 24,8 proc. W listopadzie 2022 r. wg. tej samej metodologii wzrost cen rdr wyniósł 25,8 proc.

Redakcja poleca

Skąd ta różnica? Zdaniem ekspertów sprzedawcy wstrzymali się z podwyżkami w okresie świątecznym, po to, by podnieść ceny w styczniu.

Łatwiej handlowcom jest podnieść ceny w styczniu, bo mogą powiązać to z noworocznymi podwyżkami opłat, przy jednoczesnym spadku popytu na produkty spożywcze w porównaniu do przedświątecznego okresu  - dr Anna Semmerling, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

Eksperci nie mają dobrych prognoz. Jasno zaznaczyli, że grudniowe hamowanie nie jest zwiastunem niższych cen w sklepach. Były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski na antenie Radia ZET podkreślił, że niższych cen w sklepach prędko nie będzie. Stawki będą nadal rosły, lecz wolniej.

Zdaniem ekspertów na realną ocenę trendów inflacyjnych będziemy musieli poczekać do końca pierwszego kwartału roku.

RadioZET.pl/PAP