Zamknij

Czarna dziura rozerwała i dosłownie wessała gwiazdę wielkości Słońca

29.09.2019 15:39
Czarna dziura
fot. NASA

Naukowcom z NASA udało się zarejestrować, jak jedna z czarnych dziur rozrywa, a następnie wchłania gwiazdę rozmiarem przypominającą nasze Słońce. Zjawisko to znane jest jako zdarzenie zakłócenia pływów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do zaobserwowania tego rzadkiego kosmicznego zjawiska doszło dzięki wykorzystaniu sieci 20 robotycznych teleskopów o nazwie ASAS-SN (All-Sky Automated Survey for Supernovae). Cały proces wsysania gwiazdy przez czarną dziurę, zarejestrował teleskop TESS.

Zobacz także

To właśnie TESS zebrał wszystkie dane niezbędne do zbadania zdarzenia i stworzenia animowanego wideo, obrazującego z dużą dokładnością to niesamowite zjawisko.

– Dane TESS pozwoliły nam na to, że możemy dokładnie zobaczyć, jak wygląda to niszczycielskie zdarzenie, czego nigdy wcześniej nie mogliśmy zaobserwować. Wczesne dane będą niezwykle pomocne w modelowaniu powstawania takich wybuchów – wyjaśnia Thomas Holoien z Carnegie Observatories w Pasadenie w Kalifornii.

Zobacz także

Naukowcy są zdania, że do tego typu zjawisk dochodzi rzadko, tj. raz na 10 tys. - 100 tys. lat w galaktyce wielkości Drogi Mlecznej. Do tej pory badaczom udało się zarejestrować 40 tego typu zjawisk.

RadioZET.pl/ NASA