Obserwuj w Google News

Czarne dziury źródłem energii dla obcych cywilizacji? Sensacyjna hipoteza

2 min. czytania
26.01.2021 18:38
Zareaguj Reakcja

"Kosmici istnieją i należy ich szukać blisko czarnych dziur, skąd mogą czerpać energię". To nie fragment nowej powieści science-fiction, a hipoteza naukowców z Nowego Jorku i Chile. Luca Comisso i Felipe A. Asenjo uważają, że zaawansowana cywilizacja pozaziemska "wysysa" energię z czarnych dziur, a natrafienie na jakiekolwiek ślady takiej kosmicznej technologii pomoże ludzkości namierzyć miejsce pobytu kosmitów.

kosmici żyją blisko czarnej dziury
fot. Shutterstock

Kosmici istnieją i należy ich szukać w okolicach czarnych dziur? Taką hipotezę zaprezentowało dwóch naukowców z Nowego Jorku i Chile - Luca Comisso i Felipe A. Asenjo. Ich badanie opublikowano na łamach Physical Review D. Zgodnie z zaproponowaną koncepcją, istoty pozaziemskie mogą "wysysać" energię z czarnych dziur, a dowodem potwierdzającym mają być niektóre zjawiska zachodzące w okolicy tych kosmicznych obiektów.

Luca Comisso i Felipe A. Asenjo przekonują, że ślady na pozyskiwanie energii z czarnych dziur można znaleźć tuż za horyzontem zdarzeń, czyli granicą, poza którą grawitacja czarnej dziury jest tak silna, że jakakolwiek materia i światło nie są już w stanie jej opuścić. Potwierdzać to mogą według naukowców, niektóre rozbłyski plazmy, które zaobserwowano wokół czarnych dziur.

Kosmici "wysysają" energię z czarnych dziur? Naukowcy: to tam należy ich szukać

Naukowcy przekonują, że czarne dziury mogą stanowić nieograniczone źródło energii dla zaawansowanej technologicznie cywilizacji. Co więcej, znalezienie śladów technologii umożliwiającej pozyskiwanie energii z tych obiektów, mogłoby pomóc dowiedzieć się, gdzie w kosmosie należy szukać inteligentnego życia.

Redakcja poleca

– Zbadaliśmy w tym artykule tylko fizykę. Ale teraz pracuję z kolegą, aby odnieść to do rzeczywistości, aby szukać cywilizacji – mówi Luca Comisso. Jak dodaje, kolejnym krokiem badań będzie odnalezienie w sąsiedztwie czarnej dziury sygnałów potwierdzających możliwość istnienia wspomnianej technologii.

Ważna informacja

Czym jest czarna dziura?

Czarna dziura to obszar czasoprzestrzeni, którego z uwagi na wpływ grawitacji, nic – łącznie ze światłem – nie może opuścić. Zgodnie z ogólną teorią względności, do jej powstania niezbędne jest nagromadzenie dostatecznie dużej masy w odpowiednio małej objętości. Czarną dziurę otacza matematycznie zdefiniowana powierzchnia nazywana horyzontem zdarzeń, która wyznacza granicę bez powrotu. Nazywa się ją "czarną", ponieważ pochłania całkowicie światło trafiające w horyzont, nie odbijając niczego.

Pozyskiwanie energii z czarnej dziury jest teoretycznie możliwe, jednak obecnie znajduje się to poza technologicznymi możliwościami naszej cywilizacji. Najbliższa czarna dziura znajduje się bowiem 1000 lat świetlnych od Ziemi. Układ ten znajduje się w systemie potrójnym HD 6819 i jest widoczny gołym okiem. Niestety nie mamy szans dostrzec go z Polski, gdyż znajduje się w konstelacji Teleskopu, widocznej z półkuli południowej.

RadioZET.pl/ Live Science/ Sci-News / Focus.pl/ Urania.edu