Zamknij

Misie koala wyginą do 2050 roku. Tysiące zwierząt zginęło w pożarach

08.12.2020 20:11
misie koala
fot. PETER PARKS /AFP /East News

Koale mogą wyginąć do 2050 roku - alarmuje WWF-Australia. Obecnie szacuje się, że w wyniku pożarów australijskiego buszu nawet 60 tys. koali zdechło, zostało rannych lub zostało zmuszonych do ucieczki. – To druzgocąca liczba jak na gatunek, którzy już zmierza ku wymarciu - mówi Demot O’Gorman z WWF-Australia.

Koale od 1927 roku objęte są ścisłą ochroną. Są one uznawane za gatunek narażony na wyginięcie, w związku ze spadkiem liczebności o 28 proc. w ciągu ostatnich 18–24 lat (trzech pokoleń). Sytuacja ta dramatycznie pogorszyła się jednak w ostatnich latach w związku z katastrofalnymi pożarami w Australii.

Według szacunków WWF-Australia, ponad 60 tys. koali zdechło, zostało rannych lub zmuszonych do ucieczki w wyniku działania śmiercionośnego żywiołu. Zgodnie z wynikami rządowego dochodzenia, wyrąb i niszczenie innych obszarów również zaszkodziło przetrwaniu koali.

Koale mogą wyginąć do 2050 roku. WFF-Australia chce podwoić ich populację

W ocenie WWF-Australia liczby te są dramatyczne, szczególnie, że dotyczą i tak zagrożonego już gatunku. – To druzgocąca liczba jak na gatunek, którzy już zmierza ku wymarciu we wschodniej Australii – zauważa Demot O’Gorman z WWF-Australia.

Zobacz także

Jeszcze w 2016 roku populacja koali w Australii wynosiła około 329 tys. Z powodu pożarów w 2020 i 2019 roku ich liczba zdecydowanie się zmniejszyła. Już w 2019 roku Australijska Fundacja Koali oszacowała, że w Australii pozostało "nie więcej niż 80 tys. osobników" – choć inni twierdzą, że trudno jest to dokładnie potwierdzić - czytamy w National Geographic.

Najbardziej pesymistyczne prognozy wskazują, że koala może całkowicie wyginąć do 2050 roku.

Posłuchaj podcastu

– Koale są kultowym australijskim zwierzęciem rozpoznawalnym na całym świecie i narodowym skarbem. Zrobimy wszystko, aby chronić przyszłe pokolenia – mówił minister środowiska Australii Matt Kean.

Zobacz także

Podobne cele stawia sobie WWF-Australia. Organizacja nie tylko nie chce dopuścić do wyginięcia koali, ale przyczynić się do tego, aby do 2050 roku ich populacja się podwoiła.

RadioZET.pl/ Reuters/ National Geographic