Zamknij

Niedźwiedzie polarne zagrożone. „We krwi wykryto wysokie stężenia chemikaliów”

02.07.2021 14:30
Niedźwiedzie polarne
fot. Hung Tsui/Solent News & Photo Agency/Solent News/East News

Niedźwiedzie polarne mogą wyginąć w Europie już za 50 lat. Zanieczyszczenie środowiska sprawia, że w ich krwi rośnie stężenie szkodliwych chemikaliów. Rosną też temperatury, które spowodują, że Ocean Arktyczny latem nie będzie zamarznięty. Naukowcy z Norwegii apelują o współpracę międzynarodową, by uratować niedźwiedzie polarne.

Niedźwiedzie polarne są bliskie wyginięcia w Europie. – Na norweskim archipelagu Svalbard i w arktycznej części Rosji za 50 lat może już nie być niedźwiedzi polarnych i pozostaną one tylko na północy Kanady i Grenlandii – ocenia szef grupy specjalistów Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), badających niedźwiedzie polarne, Dag Vongraven.

Zagrożenie niosą za sobą zmiany klimatu. Zdaniem Vongravena wzrastająca temperatura sprawi, że za 50 lat Ocean Arktyczny latem nie będzie zamarznięty. – Wiosną pokrywa lodowa będzie się roztapiać znacznie wcześniej, a jesienią - później zamarzać – ostrzegł naukowiec w wywiadzie opublikowanym w piątek przez Norweski Instytut Polarny.

Niedźwiedzie polarne bliskie wyginięcia w Europie. „Za 50 lat może ich nie być”

Zdaniem Vongravena obecna sytuacja może w rezultacie rozpocząć wyginięcie populacji niedźwiedzi polarnych na archipelagu Svalbard. Liczy ona obecnie 300 zwierząt. Naukowiec zaapelował o współpracę międzynarodową w tej kwestii.

Norweski Instytut Polarny ostrzega przed skutkami, jakie ma dla niedźwiedzi polarnych zmniejszający się dostęp do pożywienia w wyniku cieplejszego klimatu, jak i zanieczyszczenie środowiska toksynami. W krwi i tłuszczu zwierząt tego gatunku wykrywane są wysokie stężenia chemikaliów, takich jak polichlorowane bifenyle (PCB). Jak podał w piątek portal The Barents Observer, populacja niedźwiedzi polarnych liczy obecnie około 26 tysięcy zwierząt, z których w regionie Morza Barentsa żyje od 1900-3600.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK

C