Obserwuj w Google News

"Szkielet smoka" na Marsie. Niezwykłe odkrycie łazika, mamy zdjęcie

2 min. czytania
19.04.2023 17:51
Zareaguj Reakcja

Media obiegła informacja, że marsjański łazik Curiosity odnalazł na Czerwonej Planecie formację skalną przypominającą "szkielet smoka". Niezwykła fotografia uruchomiła wyobraźnię internautów i wywołała masę pytań o prawdziwe pochodzenie "szkieletu". Naukowcom udało się już tę zagadkę rozwiązać.

szkielet smoka na marsie
fot. Twitter: Nathalie Cabrol

Łazik NASA Curiosity, który bada powierzchnię Marsa od 2012 roku, dokonał kolejnego, niezwykłego odkrycia. Zdjęcie, które zostało opublikowane w sieci, uruchomiło wyobraźnię internautów, a obraz został nazywany "szkieletem smoka".

Łazik nie odnalazł jednak pozostałości po prehistorycznym marsjańskim gadzie, a fenomenalną formację skalną, przypominającą wspomnianego smoka. Fotografia oznaczona jako MSL 3786 MR E zachwyciła nie tylko internautów, ale i ekspertów.

Redakcja poleca

"Szkielet smoka" na Marsie. Niezwykłe odkrycie łazika

- Studiuję powierzchnię Marsa od 20 lat i to najdziwniejsza skała, jaką kiedykolwiek widziałam - stwierdziła Nathalie Cabrol, ekspertka w dziedzinach astrobiologii i nauk planetarnych. - Nie mogę się doczekać, by zobaczyć zdjęcie w przybliżeniu. To poniżej to cześć gigapanu krateru Gale, który możecie zobaczyć tutaj - dodała, publikując link do zdjęcia.

Czy istnieje możliwość, że skała jest w istocie prawdziwym szkieletem pradawnego, kosmicznego stwora? Cabrol uspokaja. Widoczne wypustki to najpewniej pozostałość po formacjach skalnych zwanych ripplemarkami bądź pręgami falistymi. Poddane długiemu procesowi erozji przez wiatr mogły wytworzyć oryginalne kolce.

Curiosity jest sześciokołowym pojazdem (łazikiem) z zamontowanym oprzyrządowaniem badawczym, ramieniem robotycznym, systemami nawigacyjnymi i komunikacyjnymi, awioniką, oprogramowaniem i autonomicznym źródłem zasilania – radioizotopowym generatorem termoelektrycznym. Swoją misję na Marsie rozpoczął w sierpniu 2012 roku.

RadioZET.pl/ Earthsky/ Daily Mail/ NASA