Alert RCB na Mazowszu. Burze z gradem, zalane ulice i podtopione piwnice
Nawałnice nad Mazowszem. RCB ostrzega przed burzami z gradem, podtopieniami i powodzią - szczególnie w stolicy. Sytuacja nie wygląda jednak lepiej w podwarszawskich miejscowościach, a nawałnice wciąż pustoszą Małopolskę.

Nawałnice, burze z gradem i powódź w Warszawie. O niebezpiecznych zjawiskach pogodowych ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Uwaga! Dziś wieczorem (22.06) i w nocy ulewny deszcz i burze z gradem. Przygotuj się na podtopienia. Stosuj się do poleceń służb
- brzmi komunikat RCB.
IMGW wydał w poniedziałek po południu ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem dla kilku powiatów województwa mazowieckiego: lipskiego, kozienickiego, zwoleńskiego, mińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego oraz dla Warszawy.
Pogoda długoterminowa od IMGW. Czeka nas burzowy i deszczowy tydzieńJak wyjaśnia IMGW, na wskazanym obszarze prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 50 mm do 70 mm, a lokalnie nawet do 80 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami może padać grad. Alert obowiązuje do godz. 3 w nocy we wtorek.
Nawałnice, powodzie i podtopienia w kolejnych regionach. IMGW wydaje ostrzeżeniaOstrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
Zalane ulice w Warszawie i okolicach
Burze, które pojawiły się nad Warszawą w poniedziałek po południu skutkowały licznymi utrudnieniami na warszawskich drogach. Na największych ulicach woda uszkodziła sygnalizacje świetlne.
Wyrwane okna, zniszczone kościoły i martwe zwierzęta. Tragiczne skutki powodziJak przekazał rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich Mikołaj Pieńkos, problem dotyczy wielu warszawskich ulic, ale największe utrudnienia dotyczą skrzyżowań: Doliny Służewieckiej z Aleją Wilanowską, Świętokrzyskiej z Marszałkowską, Broniewskiego z Reymonta, Alei Niepodległości z Woronicza oraz Ronda ONZ.
W tych miejscach sygnalizacja świetlna została uszkodzona. Na miejsce wyruszyły ekipy naprawcze, nie jest to skomplikowane, ale osuszenie kabli trochę zajmuje
- wyjaśnił.
fot. Piotr Molecki/East News. Na zdjęciach widać zalaną Wisłostradę
Zalany jest również pas S8 w Warszawie, TVN Warszawa natomiast donosi o zalanych piwnicach w niektórych stołecznych blokach mieszkalnych. Kolejne dni mogą spowodować znacznie większe szkody - prognozowany jest bowiem wyjątkowo burzowy i deszczowy tydzień.
fot. Czytelniczka RadioZET.pl
Sytuacja wygląda źle nie tylko w Warszawie. Z podtopieniami i zalanymi drogami mierzą się również mieszkańcy podwarszawskiego Józefosławia. Zdjęcia oraz film z tej okolicy otrzymaliśmy na skrzynkę RadioZET.pl.
Alarmy powodziowe w Małopolsce
Zagrożenie wielkimi ulewami dotyczy również województwa małopolskiego. Przez Małopolskę przechodzi kolejny front atmosferyczny z komórkami burzowymi. W kulminacji prognozowany jest lokalny opad do 50 mm na metr kwadratowy. Poziom wody w rzekach wzrasta w związku z opadami i spływem wód powierzchniowych – podało w poniedziałek wieczorem biuro prasowe wojewody małopolskiego.
Nadciągają kolejne nawałnice. Może być znacznie bardziej niebezpiecznieOd godziny 7.30 strażacy interweniowali w regionie 135 razy.
Powódź w Małopolsce. Duda zapowiada pieniądze dla poszkodowanychAlarmy przeciwpowodziowe nadal obowiązują w powiatach: limanowskim, bocheńskim, myślenickim i gm. Raciechowice. Jak poinformowały służby wojewody, w poniedziałek alarmy wprowadziły gminy: Jodłownik, Mszana Dolna, Kamienica oraz Dobra, a także powiat oświęcimski, miasto i gmina Oświęcim. W gminie Łapsze Niżne obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.
fot. MAREK LASYK/REPORTER. Podtopienia i powódź w Małopolsce
Stany alarmowe przekraczają: Wisła w Jawiszowicach, Raba w Proszówkach, Białka w Łysej Polanie i Trybszu.
RadioZET.pl/IMGW/RCB/PAP