Obserwuj w Google News

Ekstremalna pogoda w Polsce. Meteorolodzy: czegoś takiego jeszcze nie było

2 min. czytania
21.09.2023 09:28
Zareaguj Reakcja

Meteorolodzy są już niemal pewni: tegoroczny wrzesień w Polsce okaże się najcieplejszy odkąd prowadzi się systematyczne pomiary temperatury. Mimo że do końca miesiąca zostało jeszcze dziesięć dni, IMGW nie prognozuje gwałtownej zmiany pogody.

Mapa anomalii temperatury
fot. wxcharts.com

Pogoda we wrześniu serwuje nam typowo letnie temperatury i dużą ilość słońca.  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że trwający miesiąc prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. "Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023" – czytamy.

Zmiany klimatu. To jest najcieplejszy wrzesień w historii

"Dodatnią anomalią" meteorolodzy nazywają wyjątkowo wysokie, jak na drugą połowę września, temperatury. IMGW, by wyliczyć wartość anomalii, porównał temperatury do średniej z ostatnich lat.

Redakcja poleca

"Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia" – tak meteorolodzy podsumowali dwie trzecie miesiąca.

Z wyliczeń IMGW wynika, że najniższe anomalie występują przede wszystkim na południowym wschodzie (z wartością +2,6 st. w Nowym Sączu). W pozostałej części kraju anomalie powoli zbliżają się do 4 st. Jak ustalili badacze pogody, najwyższą wartość anomalii notuje się w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce, czyli na Śnieżce. Jest to obecnie 4,7 stopnia więcej niż średnia z ostatnich trzech dekad.

Prognoza pogody na czwartek

Czwartek (21.09) będzie słoneczny, tylko na południowym wschodzie i w Karpatach okresami może popadać przelotny deszcz. Temperatura wahać się będzie od 23 do 28 stopni Celsjusza. Taka pogoda utrzyma się do piątku. W weekend może pojawić się więcej deszczu. Kolejne dni mogą być minimalnie chłodniejsze, ale IMGW nie prognozuje gwałtownej zmiany pogodowego trendu.

Nie przegap