Obserwuj w Google News

Kiedy przyjdzie zima 2023? Znamy pierwsze prognozy synoptyków

3 min. czytania
13.11.2023 14:10
Zareaguj Reakcja

Kiedy spadnie śnieg? Zima 2023 trzyma się na dystans. Choć temperatury nie wskazują radykalnego ochłodzenia, to zbliżająca się nieuchronnie pora roku może zaskoczyć nie tylko drogowców. Warto przyjrzeć się bliżej przewidywaniom synoptyków, by wiedzieć, kiedy spadnie śnieg, czy czekają nas białe Święta i jaka będzie pogoda zimą 2023/2024.

Zima 2023 nas zaskoczy? Są pierwsze prognozy
fot. Piotr Molecki/East News

Prognoza  pogody nie wskazuje na to, by niebawem miała rozpocząć się zima. Jesień w 2023 roku rozpieszcza Polaków – obecna pogoda nadal sprzyja spacerom, a niektóre z drzew wciąż mogą pochwalić się złotymi, pomarańczowymi i brązowymi koronami. Sytuacja najprawdopodobniej ulegnie zmianie już niedługo. W przewidywaniach synoptyków pojawiają się pierwsze przygruntowe przymrozki oraz opady śniegu z deszczem.

W jakich ramach czasowych mieści się zima kalendarzowa i astronomiczna? Jakiej pogody można spodziewać się w tym roku? Specjaliści dzielą się prognozami, zdradzając przy okazji, kiedy spadnie śnieg.

Redakcja poleca

Kiedy zacznie się zima 2023?

Zima astronomiczna rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego, przypadającego zazwyczaj na 21 lub 22 grudnia. Według witryny Kalendarz Świąt w 2023 roku będzie to piątek 22 grudnia – najkrótszy dzień w roku. Astronomiczna zima potrwa do równonocy wiosennej – 20 marca. Oznacza to, że „kosmiczny” początek pokryje się z zimą kalendarzową, która w przeciwieństwie do poprzedniego przypadku nie jest ruchoma; każdego roku rozpoczyna się 22 grudnia i kończy 21 marca.

Jaka będzie zima 2023/2024?

Jaka będzie zima 2023/2023? TVN Meteo informuje, że amerykańska NOAA (Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery) szacuje grudzień odchylający się od przyjętej normy o maksymalnie 2 °C wyżej. Pogodę w Polsce w zimowych miesiącach najprawdopodobniej będą kształtować cyklony atlantyckie i wyże znad Rosji i Skandynawii, niosące na zmianę deszcz, śnieg i wichury, a także lekkie, nocne mrozy oraz wilgotną, późnojesienną aurę za dnia. Oznacza to, że na prawdziwą śnieżycę z prawdziwego zdarzenia trzeba będzie poczekać. Synoptycy wskazują, że ze względu na sytuację klimatyczną zima w Polsce może być dość kapryśna: z jednej strony ciepła, a z drugiej – przeplatana śnieżnymi incydentami.

Dużo zależy również od ukształtowania terenu i miejsca. Obszarem, który już teraz nie może narzekać na brak śniegu, są polskie góry. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował na platformie X: „W górach przybywa śniegu! Na Kasprowym Wierchu grubość pokrywy śnieżnej wynosi obecnie 12 cm. Pokrywę śnieżną notujemy również na Śnieżce oraz w Dolinie Pięciu Stawów”.

Kiedy spadnie śnieg? Czy będzie śnieg na Święta 2023?

IMGW informuje, że już 14 listopada wschód kraju mogą dotknąć lekkie, przygruntowe przymrozki do –1°C. TVN Meteo mówi natomiast o zauważalnym przęłomie jesienno-zimowym dla całego kraju: istnieje szansa, że nastąpi on całkiem niedługo, bo już w okolicach 18 listopada. Opady śniegu z deszczem mają pojawić się wówczas od Śląska, przez centrum kraju, aż po Podlasie.

Wiele osób zaczyna myśleć już o Gwiazdce, marząc o mroźnym, białym Bożym Narodzeniu. Warto pamiętać, że na ten moment niezwykle trudno jest uzyskać konkretne i dokładne prognozy przewidujące ewentualny śnieg na Święta 2023 (im dłuższy termin, tym potencjalnie mniejsza wiarygodność). Ustalenia NOAA nie wskazują jednoznacznie na bardzo intensywne opady – w tym scenariuszu mamy do czynienia raczej z wilgotnością i zmienną pogodą wyznaczaną przez wspomniane wcześniej cyklony.

Źródło: Radio ZET/IMGW/TVN Meteo/Kalendarz Świąt

Nie przegap
Zima w górach
5 Zobacz galerię
fot. piecstawow.pl