Obserwuj w Google News

Specjalny komunikat IMGW ws. niedzieli. To zdarza się raz na 20 lat

2 min. czytania
16.09.2023 09:38
Zareaguj Reakcja

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał specjalny komunikat dotyczący niedzieli (17.09). Temperatura w zachodniej Polsce wzrośnie do 27 stopni Celsjusza, a w wielu innych regionach kraju do powyżej 25 stopni. Synoptycy podkreślają, że taka pogodowa anomalia zdarza się raz na 20 lat.

Prognoza pogody na niedzielę
fot. ventusky.com

Pogoda we wrześniu nieustannie zachwyca.  IMGW zapowiada słoneczną i ciepłą sobotę bez opadów deszczu. Temperatura wahać się będzie od 21 stopni Celsjusza na północy, około 24 stopni w centrum, do 26 na zachodzie kraju. Rekordowo gorąca – jak na drugą połowę września – zapowiada się niedziela. Wyjątkowo wysokie temperatury meteorolodzy nazywają "dodatnią anomalią".

Prognoza pogody. Taka niedziela zdarza się raz na 20 lat

Instytut w specjalnym komunikacie dotyczącym niedzieli napisał, że prognozy na 17 września pokazują, że wartości temperatury maksymalnej w całym kraju będą wyższe niż przeciętnie.

Redakcja poleca

"Na 27 stacjach spodziewać się można temperatury maksymalnej przekraczającej 25 stopni. Najwyższa wartość TMAX (27 stopni Celsjusza) wystąpi w Sandomierzu, Zielonej Górze, Kaliszu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Lesznie i Wrocławiu" – czytamy. "Z pewnym uproszczeniem można stwierdzić, że tak wysokie wartości TMAX notowane są na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat" – podkreślają meteorolodzy.

IMGW porównał prognozowane temperatury do średniej z ostatnich lat. Okazało się, że na 83 proc. stacji pomiarowych wartości dodatniej anomalii przekroczą w niedzielę 6 stopni. W Sandomierzu będzie to aż 9,1 st. "Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można jak na razie, uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie" – donosi też IMGW. Dodając, że w całym kraju rejestrowane są dodatnie anomalie, szacowane obecnie na 3,3 stopnia Celsjusza więcej niż zazwyczaj.

"Najniższe występują m.in. na południowym wschodzie (z wartością +2,2 st. w Nowym Sączu). W pozostałej części kraju anomalie przekraczają 3,0 st." – ustalili badacze pogody. Najwyższą wartość anomalii notuje się w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce, a mianowicie na Śnieżce. Jest to 4,8 stopnia więcej niż średnia z ostatnich trzech dekad.

Nie przegap