Zamknij

Alert RCB w Warszawie. „Nie pij i nie używaj do mycia wody z rzeki”

29.08.2019 07:08
Awaria oczyszczalni w Warszawie
fot. PAP

Alert RCB w Warszawie. Główny Inspektor Sanitarny w środę wieczorem zaapelował, aby w powiatach: zachodnim warszawskim, legionowskim i nowodworskim nie wchodzić do Wisły w obszarze od Warszawy w stronę Gdańska. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swoim alercie zaleca, aby nie pić i używać do mycia wody z rzeki, a także unikać w kąpieli i sportów wodnych w Wiśle na tym obszarze. Alert  RCB ma związek z awarią kolektora dostarczającego ścieki do stołecznej oczyszczalni. 

Warszawa. Awaria w oczyszczalni ścieków „Czajka”

O awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” władze Warszawy mieszkańców powiadomiły w środę. We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni. Nieczystości wówczas skierowano do drugiego z kolektorów, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły. Jak podkreśla przedsiębiorstwo, ścieki spuszczane są poniżej ujęć, więc nie stanowi to zagrożenia dla wody w Warszawie.

W sprawie awarii z urzędu śledztwo wszczęła prokuratura na Pradze Północ. Jak przekazał PAP prok. Saduś, prowadzi je w kierunku czynu polegającego na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Zobacz także

Po awarii kolektorów doprowadzających ścieki do stołecznej oczyszczalni „Czajka” do Wisły trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę – poinformowały w środę Wody Polskie. Według szacunków od momentu zrzutu ścieki dotrą do Płocka po 84 godz., a do Torunia po 142 godz.

Także na czwartek w związku ze skażeniem wody po tej awarii w Płocku zapowiedziano posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa, o czym poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

RadioZET.pl/PAP