Zamknij

Bracia Sekielscy laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

21.11.2019 19:00

Bianka Mikołajewska (OKO.press), Adam Pieczyński (TVN/TVN24) oraz Paweł Reszka (Polityka) z tytułami „Dziennikarza Dekady”. Doroczną Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali Marek i Tomasz Sekielscy za film dokumentalny „Tylko nie mów nikomu”. Wyróżnienia honorowe przyznano Magdalenie Gałczyńskiej (Onet) oraz Grzegorzowi Rzeczkowskiemu („Polityka”).

Andrzej Woyciechowski
fot. Radio ZET

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego wręczono już po raz piętnasty. To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów świata dziennikarskiego w Polsce. Werdykt Kapituły ogłoszono na uroczystej gali, która odbyła się w Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Tegoroczny konkurs był wyjątkowy. W roku 30. rocznicy uzyskania przez Polskę wolności Kapituła uhonorowała trzech dziennikarzy tytułem „Dziennikarza Dekady”, nawiązując tym samym do Nagrody Specjalnej Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz XX-lecia”, którą w 2010 roku odebrał red. Jerzy Baczyński. Tym razem przyznano aż trzy równorzędne nagrody specjalne, a laureatami zostali: Bianka Mikołajewska, Adam Pieczyński i Paweł Reszka. To oni, zdaniem Kapituły, „w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości”. Laureaci Nagrody Specjalnej Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz Dekady”, oprócz pozłacanej statuetki, otrzymali po 100 tys. zł ufundowane przez Zbigniewa Jakubasa z jego prywatnego majątku.

Doroczną nagrodę otrzymali bracia Marek i Tomasz Sekielscy za swój głośny film dokumentalny „Tylko nie mów nikomu”, poruszający problem pedofilii w polskim kościele katolickim. Oprócz statuetki otrzymali czek wartości 50 tys. zł. Wyróżnienia honorowe trafiły w ręce Magdaleny Gałczyńskiej za artykuł „Farma troli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli „za czynienie dobra nie wsadzamy”” opublikowany 19 sierpnia br. w Onecie oraz Grzegorza Rzeczkowskiego z „Polityki” za książkę „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”.

Co roku Kapituła, składająca się z redaktorów naczelnych, dyrektorów programowych i wybitnych przedstawicieli najważniejszych polskich mediów, przyznaje Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego autorom materiałów dziennikarskich, które „łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają „za kulisy” otaczającej nas rzeczywistości”. Celem konkursu jest uhonorowanie dziennikarzy za „odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane”. Nominacje przyznają członkowie Kapituły, a ich decyzje są niezależne, niezawisłe i niepodważalne. W tym roku, wyjątkowo, trzy nominacje do Nagrody Specjalnej pochodziły z głosowania kolegiów redakcyjnych mediów informacyjno-publicystycznych.

Mecenasem tegorocznej edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego była Mennica Polska.

Więcej o Nagrodzie można przeczytać na www.nagrodawoyciechowskiego.pl 

RadioZET.pl