Zamknij

Ponad 50 stopni Celsjusza przy torowiskach. Szyny „wyskakują” w powietrze, a na ulicach paraliż

11.06.2019 20:47
Bydgoszcz, Łódź. Pogoda kontra tramwaje. Szyny wyginają się podczas upałów
fot. grupa Facebook/BYDGOSZCZANIE/pan Maciej

Pogoda daje nam się we znaki. Upały w Polsce nie odpuszczają, a w sieci pojawiają się kolejne informacje o wybrzuszonych szynach i utrudnieniach w ruchu. Nierówną walkę z temperaturą toczą zwłaszcza tramwajarze, bo o ile nowoczesna infrastruktura lepiej znosi tropiki, to jej starsza wersja może w każdej chwili zawieść. Tak było we wtorek m.in. w Bydgoszczy.

Temperatura w cieniu sięga w ostatnich dniach ponad 30 stopni Celsjusza, przy jezdni ponad 40, a na torowisku nawet 50. Z powodu upału w łuk wygięły się we wtorek tory tramwajowe pomiędzy rondem Jagiellonów a Klaryskami w Bydgoszczy. Zdjęcia wybrzuszonych szyn opublikowano m.in. na grupie Bydgoszczanie na Facebooku. 

Naprawa torowiska trwała kilka godzin, w międzyczasie w centrum miasta utworzył się potężny korek. Tory wróciły na swoje miejsce, ale ich kompleksowa naprawa będzie możliwa dopiero w nocy, gdy temperatura spadnie.

W tej chwili w mieście mamy przy nawierzchni w tym miejscu temperaturę 51 stopni C. Awaria torowiska to skutek tych temperatur

Mówi Rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy Krzysztof Kosiedowski

Podobnie było dziś w Łodzi. Tam ruch tramwajowy był dziś sparaliżowany m.in. na Franciszkańskiej i na Przybyszewskiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/expressbydgoski.pl