Zamknij

Nie żyje 16 osób. Zatruty denaturat w dwóch województwach

14.04.2022 16:41

16 osób zmarło na skutek zatrucia denaturatem, który zawierał toksyczny metanol. Od 22 marca potwierdzono łącznie 23 zatrucia tym preparatem.

Sosnowiec. Kobieta zmarła po zatruciu metalonem
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Alkohol zawierający metanol spożyło co najmniej 23 osoby z województwa śląskiego i łódzkiego. Szpital specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu poinformował, że na skutek spożycia denaturatu zmarła już 16. osoba.

Sosnowiec. Kobieta zmarła po spożyciu denaturatu z metanolem

W wyniku zatrucia denaturatem zawierającym toksyczny metanol zmarła kolejna osoba – kobieta leczona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu – poinformował szpital.

Zatruty metanolem denaturat miał być dostępny w sklepach przynajmniej w dwóch województwach: śląskim i łódzkim. Handel szkodliwą substancją wstrzymano.

W sosnowieckim szpitalu przebywa jeszcze jedna osoba leczona po zatruciu alkoholem metylowym, w stanie rokującym poprawę. Pacjent z Częstochowy, który trafił do tamtejszego szpitala także na skutek zatrucia alkoholem metylowym, jest w stanie ciężkim.

WAŻNE

Uwaga

Denaturat nie jest przeznaczony do spożycia, ale ze względu na niską cenę i zawartość alkoholu bywa kupowany właśnie w tym celu. Jego spożycie wiąże się z zatruciem. Dawka śmiertelna tej substancji to 30 ml.

Sprawę bada prokuratura i sanepid. Na celowniku służb jest firma z Małopolski, która miała mieć udział w produkcji tej substancji. Zawartość metanolu w produkowanym przez nią denaturacie przekraczała 70 proc. Zdecydowano o wycofaniu tego towaru z obrotu.

RadioZET.pl/PAP