Niedźwiedzie nocami wchodzą do miast na Podhalu. Mieszkańcy przerażeni

Redakcja
26.08.2017 16:53
Niedźwiedzie nocami wchodzą do miast na Podhalu. Mieszkańcy przerażeni
fot. Archiwum Radia ZET

Możliwe, że czeka nas szybkie nadejście mrozów, bowiem już w kilku miejscach w Polsce widziano już niedźwiedzie przy budynkach mieszkalnych. Obecność drapieżnych ssaków odnotowano na Podhalu i w miejscowościach przylegających do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pracownicy związani z parkiem narodowym przestrzegają przed dokarmianiem niedźwiedzi. – Teraz jest okres, w którym niedźwiedzie natłuszczają się, czyli gromadzą sadło na sen zimowy. Ich obecnym pokarmem są borówki, maliny, jeżyny. Jednak wysokokaloryczne jedzenie to odpadki z naszych stołów, które wyrzucamy. I tu apel, aby odpowiednio zabezpieczać to, co wyrzucamy, żeby nie wabić ich zapachem. Niedźwiedź, który raz pożywi się w takim miejscu, będzie do niego wracał, licząc na łatwe i inne niż w lesie jedzenie – mówi Filip Zięba, pracownik naukowy TPN zajmujący się niedźwiedziami.

Niedźwiedźie wchodzą do miast

W czwartek 24 sierpnia jeden z mieszkańców Bukowiny Dolnej nagrał dorosłego niedźwiedzia biegnącego przed jego samochodem. Zwierzę wcześniej chodziło po ulicy, między budynkami. Mieszkańcy okolicznych miejscowości boją się wieczorami opuszczać swoje domy.

Nie wolno ich dokarmiać

Niektóre gminy wydały już ostrzeżenia dla swoich mieszkańców, aby zachowywali ostrożność i nie wyrzucali jedzenia do śmietników. – W dniu 24 sierpnia w Kościelisku na Chotarzu pojawiła się niedźwiedzica z małymi. Prawdopodobnie skuszona została pozostałościami pożywienia zostawionego na zewnątrz. Istnieje możliwość, że zwierzęta wrócą w to miejsce lub jego okolicę. Prosimy mieszkańców i turystów o zachowanie szczególnej ostrożności, a zwłaszcza o niewyrzucanie resztek pokarmów na zewnątrz budynków – czytamy w ostrzeżeniu.

Bywa i tak...

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/strz