Zamknij

Aleksandra Gajewska z KO nie złożyła poselskiego ślubowania. Jest komentarz

12.11.2019 17:26
Aleksandra Gajewska
fot. Jacek Dominski/ REPORTER

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska nie pojawiła się na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu IX kadencji i nie złożyła poselskiego ślubowania. W komunikacie przesłanym do redakcji tygodnika "Wprost" wyjaśniła powody swojej nieobecności.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Od odegrania hymnu państwowego rozpoczęło się we wtorek po godz. 12 inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji. Otworzył je marszałek senior Antoni Macierewicz (PiS) powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów.

Zobacz także

Podczas inauguracyjnego posiedzenia posłowie złożyli ślubowanie. Rota ślubowania zapisana w konstytucji brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej". Tekst roty odczytał marszałek senior.

Zobacz także

Posłowie sekretarze kolejno wyczytywali imiona i nazwiska posłów, którzy następnie wstawali i wypowiadali słowo "ślubuję", w większości przypadków dodając zdanie "tak mi dopomóż Bóg".

Podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji nieobecna była posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska. W komunikacie przesłanym do redakcji tygodnika "Wprost" napisała: „Nie mogłam być na ślubowaniu, o czym jest poinformowana kancelaria marszałka. Przyjmą moje ślubowanie w najbliższym możliwym terminie”.

Szokujące wystąpienie Macierewicza. Mówił m.in. o zatrzymaniu "ideologii gender"

Zgodnie z regulaminem Sejmu, posłowie nieobecni na posiedzeniu Sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni.

RadioZET.pl/ Wprost/ PAP