Zamknij

Biskupi bronią Jędraszewskiego po słowach o Thunberg. "Solidaryzujemy się..."

30.12.2019 07:55
abp Marek Jędraszewski
fot. Flickr

Otwarty list poparcia i solidarności skierowało do abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, piętnastu biskupów obecnych na sobotnim spotkaniu świątecznym w Rzeszowie. Chodzi o jego słowa krytykujące m.in. zjawisko ekologizmu oraz postać Grety Thunberg. 

W krótkim liście zamieszczonym na stronie internetowej diecezji rzeszowskiej, hierarchowie napisali: "Solidaryzujemy się z Tobą wobec krzywdzących ataków, jakie musi znosić obrońca prawdy ewangelicznej”. Podkreślili, że "zawsze godną chwały jest rzeczą opowiadanie się po stronie antropologii chrześcijańskiej, która w człowieku widzi obraz samego Boga”. Autorzy listu zapewnili też o braterskiej modlitwie i jedności w Chrystusie.

Zobacz także

List podpisali: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski; abp Adam Szal, metropolita przemyski; abp Józef Michalik, senior archidiecezji przemyskiej; abp Stanisław Nowak, senior archidiecezji częstochowskiej; bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski; bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski; bp Marian Rojek, biskup zamojsko-lubaczowski; bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski; bp Kazimierz Górny, senior diecezji rzeszowskiej; bp Jan Śrutwa, senior diecezji zamojsko-lubaczowskiej; bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy rzeszowski; bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy przemyski; bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy zamojsko-lubaczowski oraz bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy częstochowski. 

Jędraszewski krytykuje ekologizm i Gretę Thunberg

Arcybiskup Jędraszewski był gościem Telewizji Republika. W trakcie rozmowy był pytany m.in. o to, czy ekologizm stoi w sprzeczności z naukami Kościoła Katolickiego, a dokładniej o manifest, który podpisała między innymi szwedzka aktywistka Greta Thunberg, którego jedną z tez ma być to, że patriarchat jest przyczyną globalnego ocieplenia.

Zobacz także

- To powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańską, bez której my - Europejczycy - nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci - odpowiedział duchowny.

RadioZET.pl/PAP

C