Zamknij

Kaczyński interweniuje ws. Kuchcińskiego. Rodziny polityków zapłacą za przeloty

30.07.2019 07:27
Jarosław Kaczyński
fot. PAP

Nie milkną echa afery z przelotami rodziny marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego za pieniądze podatnika. W sprawie interweniował Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zwrócił się do resortu obrony, kancelarii premiera i prezydenta, by stworzono przepisy regulujące przeloty rodzin polityków.

Marszałek Sejmu wpłacił 15 tys. złotych na cele charytatywne. Miała to być swoista „rekompensata” za 23 przeloty osób z jego rodziny na koszt podatnika. Nastąpiło to dopiero po tym, jak Radio ZET ujawniło dokumenty potwierdzające kilka przelotów marszałka i osób z jego rodziny.

Sprawa poruszyła prezesa PiS. Jarosław Kaczyński osobiście interweniował w tej sprawie. Jak donosi PAP, prezes poprosił kancelarię premiera i prezydenta oraz resort obrony narodowej o przygotowanie nowych podstaw prawnych, które uregulują przeloty rządowych notabli.

Zwróciłem się o stworzenie przepisów regulujących loty służbowe. Chcemy, żeby w sytuacjach nieformalnych, gdy rodzina korzysta z przelotu, płacono cenę biletu rejsowego.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Zdaniem Kaczyńskiego marszałek Kuchciński zachował się prawidłowo. Niemniej w „kontekście społecznym” sprawa wymaga precyzyjnych zapisów, by rodziny parlamentarzystów więcej nie korzystały z furtek, ale też po to, by opłaty za bilety mogły być legalnie przyjmowane przez przewoźników.

Żeby poza lotami służbowymi, jak w przypadku, gdy prezydent leci z pierwszą damą, w tych innych, nieformalnych okolicznościach, kiedy to rodzina korzysta z przelotu – by odpowiednia kwota o wartości ceny biletów rejsowych była płacona. Trzeba też stworzyć odpowiednie podstawy prawne, żeby te pieniądze mogły być przyjmowane.

Jarosław Kaczyński, dla PAP

Po doniesieniach Radia ZET klub parlamentarny PO-KO złożył wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka. Nominatem opozycji jest wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.

RadioZET.pl/PAP