Zamknij

Tekturowy czołg za żołnierzami Wojska Polskiego. Minister zawiadamia śledczych

11.11.2019 16:55
KOD czołg
fot. Twitter

Happening na placu Piłsudskiego, w którym za żołnierzami zmierzającymi na zmianę warty paradował człowiek w tekturowym czołgu, został zgłoszony do prokuratury. Zdaniem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka doszło do popełnienia przestępstwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do zdarzenia doszło przed godz. 12, tuż przed zmianą warty żołnierzy przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Za idącymi żołnierzami paradował człowiek w tekturowym mini-czołgu.

Jak poinformował Mariusz Błaszczak, autorzy happeningu nie zgłosili tej manifestacji. Zapowiedział, że zgłosi sprawę do prokuratury w związku z możliwym znieważeniem żołnierzy Wojska Polskiego.

Tzw. happening KOD-u przed Grobem Nieznanego Żołnierza to absolutny skandal. Nie ma akceptacji dla takich zachowań. MON złoży zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia żołnierzy Wojska Polskiego

Mariusz Błaszczak, szef MON

Autorami happeningu była „Lotna Brygada Opozycji” i performer Leszek Piątkowski. Ze zdjęć, które krążą po sieci, widzimy jak Piątkowski w niewielkim, tekturowym czołgu porusza się tuż za idącymi na zmianę warty żołnierzami.

Zdarzenie skrytykowali też inni politycy, również ze strony opozycji.

Kodziarze atakują nawet żołnierzy pełniących służbę przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Te dwa zdjęcia są po prostu smutne, bo w obawie przed czym (TVN, GW) bezkarnie znieważani są żołnierze?

Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości

Zniesmaczony działaniem KOD był również poseł KO, Bartłomiej Sienkiewicz.

RadioZET.pl/PAP/Twitter