Zamknij

PiS stworzył w internecie „system trolli” produkujących fake newsy? Opozycja pyta o Dariusza Mateckiego

Redakcja
01.04.2019 17:47
PiS stworzył w internecie „system trolli” produkujących fake newsy? Opozycja pyta o Dariusza Mateckiego
fot. M.Luczniewski/Reporter

- PiS stworzyło w internecie "system trolli"; atakują oni opozycję i manipulują Polakami w kampaniach wyborczych tworząc fake newsy - przekonują politycy PO-KO. Zwrócili się też do szefa MS z pytaniem, czy w resorcie pracuje bloger Dariusz Matecki, który "nawoływał do nienawiści wobec opozycji".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W sobotę TVN24 wyemitował reportaż "Superwizjera", w którym opowiedziano o działalności m.in. prawicowego portalu newsweb.pl (potem zmienił nazwę na raportdnia.pl); jego właścicielem była firma HGA Media. Pojawiały się na nim treści, które - zdaniem dziennikarzy TVN24 - w "napastliwy i agresywny sposób" przedstawiały tematy związane z uchodźcami, polską opozycją i Unią Europejską. Artykuły - jak poinformowała stacja - były "naciągane lub wręcz wymyślane".

Zobacz także

Z reportażu wynika, że aby zwiększać grupę odbiorców tekstów, były one najpierw publikowanie na stronie, a następnie kolportowane na odpowiednich grupach i stronach na Facebooku, którymi zarządzali pracownicy portalu. Poza artykułami na tzw. fanpejdżach pojawiały się także przygotowywane przez pracowników newsweb.pl memy, które były zwykle agresywnymi grafikami atakującymi konkretne osoby, m.in. byłą premier Ewę Kopacz.

Fake newsy kolportowane na stronie "Wspieram rząd PiS"

Jednym z miejsc, gdzie kolportowano w sieci treści z newsweb.pl, była facebookowa strona "Wspieram rząd PiS". Założyciel fanpejdża powiedział w rozmowie z dziennikarzami "Superwizjera", że na jego stronie można znaleźć także materiały prawicowego blogera Dariusza Mateckiego, który w przeszłości zajmował się mediami społecznościowymi w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zobacz także

Według polityków PO-KO materiał TVN24 jest "bardzo bulwersujący". Zdaniem posła Roberta Kropiwnickiego, "materiał pokazuje kulisy polityki robionej na zapleczu PiS".

"To jest coś niesamowitego, że osoby powiązane z Ministerstwem Sprawiedliwości, tak jak Dariusz Matecki - który pracował dla MS, który jest radnym PiS - tworzył treści nienawistne, w stosunku do innych polityków, innych ludzi"

Robert Kropiwnicki, PO-KO

Pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości autorem licznych fake newsów?

To jest rzecz niebywała, że ci ludzie byli wprost zaangażowani w kampanię samorządową Patryka Jakiego i mieli za zadanie atakowanie Rafała Trzaskowskiego" - dodał Kropiwnicki.

Poseł ocenił, że mowa nienawiści jest tolerowana przez PiS. "Mówią o tym, że będą walczyć z mową nienawiści, a tymczasem takie osoby, jak Jakub Kalus - który trzymał szubienicę z wizerunkiem Michała Boniego - pan Dariusz Matecki, który tworzył te hejterskie memy i treści na portal newsweb.pl, korzystają z ochrony prokuratora generalnego. To jest rzecz niebywała, że te osoby są zatrudnione w MS" - podkreślił polityk PO-KO.

Zobacz także

Poseł Arkadiusz Myrcha ocenił, że PiS "manipuluje Polakami w kampanii wyborczej i w sposób fałszywy wpływa na treści, które pojawiają się w internecie". Wskazał, że materiale TVN24 pokazany został "cały mechanizm zależności internetowo-partyjnej wspierającej wprost działania PiS".

PO-KO kieruje "trybie pilnym i natychmiastowym" pytania do Zbigniewa Ziobro

Myrcha poinformował, że jego ugrupowanie kieruje w "trybie pilnym i natychmiastowym" pytania do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w których docieka m.in. czy Matecki wykonuje w tej chwili jakiekolwiek zlecenia na rzecz resortu sprawiedliwości bądź jest w nim zatrudniony, a jeśli tak, to jaki jest zakres jego obowiązków i jakie pobiera wynagrodzenie. 

"Polacy mają prawo mieć pełną wiedzę, czy politycy zajmujący najwyższe stanowiska w państwie i piastujący najważniejsze funkcje w MS w sposób zorganizowany, za pieniądze podatników sieją w internecie nienawiść i czy tworzą zorganizowany mechanizm fake newsów, propagandy partyjnej nakierowanej na agresję, nienawiść i niszczenie przeciwników politycznych"

Arkadiusz Myrcha, PO-KO

PO-KO pyta też, czy prawdą jest, że nadal Matecki jest aktywnym internautą prowadzącym "nienawistną politykę" na portalach społecznościowych oraz czy przez ostatnie trzy lata MS zlecało jakiekolwiek zadania promocyjne, związane z social mediami bezpośrednio spółce HGA Media.

RadioZET.pl/PAP