Zamknij

Niższe podatki i odwrócenie reformy sądowniczej. KO przedstawia propozycje

10.07.2019 08:53
Niższe podatki i odwrócenie reformy sądowniczej. KO przedstawia propozycje
fot. Jan BIELECKI/East News

Niższe podatki, odwrócenie reform PiS dotyczący Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa, powrót do refundacji in-vitro, nowe rozwiązania dotyczące poprawy sytuacji służby zdrowia – między innymi takie propozycje mają paść podczas dwudniowego forum programowego, które Koalicja Obywatelska organizuje w piątek i sobotę w Warszawie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dwudniowe Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska) odbędzie się w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest kilkudziesięciu posłów PO i Nowoczesnej, także eksperci niezależni i organizacje pozarządowe. Spodziewana jest m.in. obecność przedstawicieli Greenpeace, WWF czy Centrum Praw Kobiet. Zaproszenie otrzymali także działacze Stowarzyszenia Obywatele RP.

Zobacz także

"Chcemy dać Polakom poczucie bezpieczeństwa"

Wydarzenie ma objąć zarówno wystąpienia liderów KO - Grzegorza Schetyny, Katarzyny Lubnauer i Barbary Nowackiej - jak i 53 panele tematyczne. Część z nich odbędzie się w namiocie przed Pałacem Kultury. Forum ma mieć charakter otwarty - dla każdego, kto będzie miał ochotę posłuchać lub włączyć się w dyskusję z politykami Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także

- Forum będzie podsumowaniem ponad trzyletnich prac, które toczyliśmy w klubie Platformy, ale też Nowoczesnej. Będą też elementy, nad którymi dyskutowaliśmy podczas setek spotkań, które odbywały się w całej Polsce w ciągu trzech lat. Piątek i sobota to ostatni szlif, ostatnie dyskusje - zapowiada szef klubu PO-KO Sławomir Neumann.

Była wiceminister finansów Izabela Leszczyna (PO) podkreśla, że kluczowe obszary programu koalicji to gospodarka, zdrowie, edukacja i czyste powietrze. - Chcemy dać Polakom poczucie bezpieczeństwa w tych wszystkich obszarach - w zdrowiu, na SOR-ach, w środowisku, by mogli oddychać czystym powietrzem oraz poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego - powiedziała posłanka PO-Koalicji Obywatelskiej.

Ona sama ma poprowadzić panel pt. "Gospodarka - wyższe zarobki, niższe podatki".

- Chcemy zaproponować tym najmniej zarabiającym Polakom de facto zerowy PIT. Nie przesądzamy, czy będzie to kwota wolna od podatku czy dofinansowanie z budżetu państwa. Ważne jest, żeby podatki płacone przez najmniej zarabiających były na tyle niskie, żeby to, co dostaną na rękę, było mniej więcej równoznaczne z tym, co widzą na pasku jako swoje brutto" - tłumaczy Leszczyna.

Zobacz także

Przekonuje przy tym, że propozycje KO są znacznie korzystniejsze niż rządowa oferta "zerowego" PIT-u dla młodych.

- Bijemy na łeb, na szyję „zerowy PIT”, bo tam mamy tylko do 26 roku życia i tylko dla „etatowców” i „zleceniowców”, a my mówimy: bez względu na to, ile masz lat. Jak masz 45 lat i życie tak ci dało w kość, że ciągle zarabiasz minimalnie, to państwo też będzie cię wspierać - podkreśla był wiceminister finansów.

Zobacz także

Obszar gospodarki ma obejmować w sumie cztery panele. Główny ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca ma w części zatytułowanej "Nowy ład gospodarczy" mówić m.in. o potrzebie odpartyjnienia i profesjonalizacji kadr w spółkach skarbu państwa, posłanka PO Maria Janyska - o konieczności zatrzymania "legislacyjnego tsunami" w gospodarce, a inny były wiceszef resortu finansów Janusz Cichoń - o systemie podatkowym. - To, co dla nas ważne to równowaga interesu skarbu państwa i podatnika, w więc założenie, że podatnik jest uczciwy - mówi Leszczyna.

Wśród tematów m.in. równość płac i szans kobieta i mężczyzn na rynku pracy

Tematyka zdrowotna ma zostać omówiona w ramach trzech paneli, opatrzonych hasłami: "więcej pieniędzy na zdrowie, uproszczenie systemu", "Lekarz bliżej pacjenta" oraz "szybka pomoc, przyjazny szpital". - Przedstawimy nowe, konkretne propozycje rozwiązań w bardzo różnych obszarach - od in vitro, poprzez pediatrię, onkologię, transplantologię, po kształcenie nowych kadr - zapowiada senator PO Tomasz Grodzki.

Podczas piątkowo-sobotniej debaty nie zabraknie też dyskusji na tematy społeczne i światopoglądowe. Zaplanowano m.in. trzy panele pod hasłem "Sprawa Polek". Jeden z nich poprowadzi posłanka PO-KO Monika Wielichowska. - Na pewno będziemy mówić o kobiecych organizacjach pozarządowych, które pomagają kobietom, a zostały pozbawione wsparcia finansowego, także o profilaktyce zdrowotnej, opiece okołoporodowej, szczepieniach HPV dla chłopców i dziewczynek. Będzie też mowa o in vitro zastąpionym naprotechnologią. Będziemy chcieli wrócić do refundacji in vitro z budżetu państwa - deklaruje Wielichowska.

Zobacz także

Wśród poruszanych tematów mają się znaleźć też: równość płac oraz szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy a także parytetów na listach wyborczych. - Będziemy się też zastanawiać nad tym, czy urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie powinny być obligatoryjne, a nie fakultatywne - zapowiada posłanka PO-KO.

Ważną część koalicyjnej debaty stanowić ma też kwestia przestrzegania w Polsce praworządności oraz odwrócenia reform w wymiarze sprawiedliwości. - Wskażemy tutaj na niekonstytucyjne zmiany, które wprowadził PiS i podamy nasze rekomendacje, począwszy od zmiany regulaminu Sejmu i Senatu, skończywszy na kwestiach ustrojowych, związanych z Krajową Radą Sądownictwa czy Trybunału Konstytucyjnego - mówi b. minister sprawiedliwości Borys Budka (PO).

Tematyce związanej z praworządnością poświęconych będzie kilka paneli, gdzie mowa ma być m.in. o "odpartyjnieniu administracji" (przewodzić mu będzie poseł Mariusz Witczak), niezależnych sądach (poseł Arkadiusz Myrcha), "odbudowie demokracji" (poseł Robert Kropiwnicki), "otwartym Sejmie i Senacie" (Budka). Oddzielny panel pt. "Obronimy demokrację" poprowadzi w namiocie przed PKiN wiceprzewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji Magdalena Filiks.

Oprócz tego na piątek i sobotę zaplanowano kilkadziesiąt innych paneli, dotyczących m.in. "zerwania z plastikiem" (posłanka Agnieszka Pomaska), walki ze smogiem (posłanka Gabriela Lenartowicz), "ocalenia wody i lasów" (b. wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski), "praw zwierząt" (szef Parlamentarnego Zespołu Praw Zwierząt Paweł Suski z PO).

Zobacz także

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oraz b. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni mają przewodzić dyskusji na tematy edukacyjne, b. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk weźmie udział w debacie o mieszkaniach i "lepszej jakości życia", poseł Rafał Grupiński zajmie się kulturą, posłowie: Michał Szczerba i Marzena Okła-Drewnowicz - polityką senioralną, a sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka - bezpieczeństwem i służbami specjalnymi.

Były ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki przypomni m.in. prezentowane w zeszły czwartek na konferencji w Sejmie propozycje Koalicji Obywatelskiej dotyczące polityki zagranicznej.

Przed Pałacem Kultury w piątek zorganizowany ma zostać ponadto panel pt. "Wiadomości - dziennik telePiSyjny", który poprowadzi dziennikarz i publicysta Andrzej Krajewski.

Piątkowa część forum zaplanowana jest od godz. 9 do 22. Sobotnia - od 9.00 do 16.00.

 

RadioZET.pl/PAP