Zamknij

Kto najlepszym kandydatem na prezydenta? Polacy wybrali

24.10.2019 13:34
Kto najlepszym kandydatem na prezydenta? Polacy wybrali
fot. Bartlomiej K. Kwieciszewski/Shutterstock

Respondenci sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wybrali, kogo widzieliby w roli kandydatów na prezydenta z poszczególnych partii. Odpowiedzi mogą zaskakiwać. W gronie wybranych znalazł się m.in. wiceprezes Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Adrian Zandberg i Krzysztof Bosak - na takich kandydatów w wyborach prezydenckich powinny postawić największe partie, wynika z sondażu IBRiS dla czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Zobacz także

"Koniec kampanii parlamentarnej to moment płynnego przejścia w tryb kampanii prezydenckiej. Nie jest jednak jasne, kto poza prezydentem Andrzejem Dudą w nich wystartuje. Sondaż IBRiS pokazuje, kto zdaniem respondentów powinien kandydować z pięciu głównych obozów politycznych i jak wybierają elektoraty tych formacji i bloków wyborczych" - pisze w czwartek "Rzeczpospolita" w artykule "Prezydenckie szachy ruszają".

Wśród zwolenników Lewicy wygrywa Zandberg

W badaniu IBRiS na pytanie, kto powinien kandydować z PiS, 56,5 procent wskazuje na Andrzeja Dudę. 28,7 procent badanych uważa, że Platforma Obywatelska powinna postawić na wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, 38,4 procent z kolei opowiada się za tym, żeby PSL postawił na prezesa partii Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Zobacz także

 Natomiast blok partii lewicowych, który tworzą SLD, Wiosna i Lewica Razem, powinien wskazać lidera Lewicy Razem Adriana Zandberga - uważa tak 16,6 procenta badanych. Zaś 16,3 procenta wskazuje lidera Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka jako kandydata Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Tusk kontra Kidawa-Błońska

"Najciekawsze jest jednak spojrzenia na wskazania elektoratów konkretnych formacji" - zauważa "Rzeczpospolita".

Zobacz także

"Wśród wyborców Platformy jest remis: 36 procent uważa, że najlepszym kandydatem jest były premier Donald Tusk, 36 procent - że Małgorzata Kidawa-Błońska. Tylko 7 procent stawia na Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, który jeszcze niedawno w wewnętrznych rozmowach w PO był uznawany za faworyta, jeśli pozytywnej decyzji nie podejmie Tusk" - napisano.

Elektorat PiS stawia na Andrzeja Dudę

"Wątpliwości nie ma za to elektorat PiS. 86 procent wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego twierdzi, że kandydatem powinien być Andrzej Duda. Tylko 10 procent wskazuje na premiera Mateusza Morawieckiego" - pisze gazeta. Jak dodaje, "żadnego poparcia w tej grupie wyborców nie ma idea wystawienia Beaty Szydło lub Zbigiewa Ziobry".

Wyborcy Konfederacji typują Bosaka

Gazeta wskazuje ponadto, że większych wątpliwości nie mają także wyborcy PSL i Konfederacji. 68 procent wyborców ludowców stawia na Kosiniaka-Kamysza, a 88 procent Konfederacji Wolność i Niepodległość na Bosaka.

"Interesująca sytuacja jest za to wśród wyborców Lewicy. O ile ogół ankietowanych wskazuje, że najlepszy byłby Zandberg, to wśród wyborców największą popularnością cieszy się Robert Biedroń (33 procent – red.), a Zandberg ma o ponad 10 procent mniej pozytywnych wskazań" - podaje dziennik.

Zobacz także

Sondaż przeprowadzono 18-19 października na próbie 1100 osób. W każdym przypadku badani mieli cztery nazwiska do wyboru oraz opcje: "ktoś inny" i "nie wiem/trudno powiedzieć".

 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP