Zamknij

PiS traci poparcie w najnowszym sondażu. Ogromny wzrost Konfederacji

04.12.2019 14:37
sondaż
fot. Tomasz Jastrzebowski/ REPORTER

Spada poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, rośnie dla Konfederacji – tak wynika z najnowszego sondażu preferencji wyborczych wykonanego przez Kantar dla Platformy Obywatelskiej. W stosunku do poprzedniego badania pracowni partia Jarosława Kaczyńskiego straciła trzy punkty procentowe.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W najnowszym sondażu pracowni Kantar zrealizowanym na zamówienie Platformy Obywatelskiej spada poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Z sondażu wynika, że partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć obecnie na 35 proc. głosów. To spadek o trzy punkty procentowe w stosunku do poprzedniego badania pracowni.

Zobacz także

Na drugim miejscu niezmiennie znajduje się Koalicja Obywatelska. Na koalicyjną formację Grzegorza Schetyny chce zagłosować 28 proc. badanych.

Podium zamyka Lewica. Na koalicję Włodzimierza Czarzastego, Adriana Zandberga i Roberta Biedronia chce zagłosować 14 proc. respondentów.

Ogromny wzrost zanotowała Konfederacja. Skrajnie prawicowe ugrupowanie może liczyć na poparcie 12 proc. badanych. To wzrost niemal o 100 proc.

Zobacz także

Na piątym miejscu znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska. Ugrupowanie Władysława Kosiniaka-Kamysza popiera obecnie 9 proc. badanych.

2 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi „nie wiem”.

Badanie zrealizowano w dniach 29 i 30 listopada.

Politolog: politycy PiS mogą mieć powody do niepokoju

– Dostrzegalną zmianą w opublikowanym sondażu, względem wyników wyborczych z października tego roku, jest spadek popularności Prawa i Sprawiedliwości kosztem Konfederacji – zauważa dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW w rozmowie z RadioZET.pl.

Zdaniem dr Rydlińskiego spadek poparcia dla PiS to „raczej efekt błędów samej formacji Jarosława Kaczyńskiego, aniżeli politycznej skuteczności radykalnej prawicy, która zagościła niedawno w Sejmie”.

Zobacz także

– Sprawa Mariana Banasia, uległość względem Jarosława Gowina ws. 30-krotności ZUS, nominacje do Trybunału Konstytucyjnego dla Krystyny Pawłowicz oraz Stanisława Piotrowicza mogły szczególnie zniechęcić młodych prawicowych wyborców PiS – uważa nasz rozmówca.

W ocenie politologa z UKSW trudno ocenić, w jakim stopniu sondaż oddaje trwałość trendu „obchodzenia PiS z prawej strony”.

– Na pewno politycy partii rządzącej mogą mieć powody do niepokoju, szczególnie jeśli rząd Mateusza Morawieckiego w najbliższych miesiącach nie zacznie narzucać tempa życiu politycznemu w Polsce – konkluduje Rydliński.

RadioZET.pl/ Mariusz Gierszewski