Zamknij

Dla wyborców KO najważniejsze jest to, by PiS nie wygrało. A dla sympatyków PiS?

03.10.2019 10:05
Kaczyński
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Dla wyborców PiS najważniejsze są dotychczasowe działania partii, dla wyborców Koalicji Obywatelskiej – głosowanie przeciwko określonemu ugrupowaniu. Tak wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.

Aż 40 proc. badanych wyborców Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że w decyzji o głosowaniu w wyborach parlamentarnych na konkretną partię najważniejsze jest dla nich to, co ugrupowanie zrobiło do tej pory. 25 proc. uważa natomiast, że przede wszystkim istotny jest program.

Nieco inaczej – zgodnie z sondażem IBRiS dla Radia ZET – podejmują decyzję badani wyborcy Koalicji Obywatelskiej. Dla nich najważniejsze jest głosowanie przeciwko określonej partii – deklaruje to aż 30 proc. badanych. Z kolei 29 proc. zapowiada, że w wyborach chce się kierować głosowaniem na tzw. mniejsze zło. Tylko dla 14 proc. ważny jest program.

Zobacz także

Dla wyborców Lewicy przede wszystkim liczy się program wyborczy – wskazuje na to aż 56 proc. badanych. Podobnie uważają wyborcy Konfederacji – 59 proc. Za to 35 proc. ankietowanych opowiadających się za PSL stwierdziło, że najważniejszy w wyborach jest głos na konkretnego kandydata na liście.

Sondaż IBRiS dla Radia ZET przeprowadzony został 2 października 2019 roku na próbie 1100 osób.

Przypomnijmy, że wybory parlamentarne odbędą się 13 października. A już dziś, 3 października, w Radiu ZET, na naszym Facebooku i na www.radiozet.pl debata wyborcza. Słuchaj i oglądaj na żywo od godziny 21.

Zobacz także

Radio ZET