Zamknij

Biblistyka nową dyscypliną naukową. Czarnek: "To doskonała okazja"

19.04.2021 17:04
Przemysław Czarnek o biblistyce, nowej dyscyplinie naukowej
fot. PAP

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił w niedzielę na Jasnej Górze, że powstaje nowa dyscyplina naukowa – biblistyka. "Mamy w naszym kraju wielu wspaniałych biblistów" – zachwalał Czarnek. Liczy, że w Polsce powstaną ośrodki biblistyczne, które będą stanowiły światową czołówkę.

Przemysław Czarnek ogłosił w Częstochowie powstanie nowej dyscypliny naukowej. Szef MEiN przekazał decyzję 18 kwietnia, podczas inauguracji kolejnej edycji Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego. 

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski oraz premiera RP. "To doskonała okazja, aby ogłosić powołanie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki, w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin  naukowych w Polsce" – powiedział w niedzielę Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek ogłasza nową dyscyplinę naukową. "Doskonała okazja"

Powstanie nowej dyscypliny naukowej to kolejna z inicjatyw szefa MEiN koncentrująca się wokół katolicyzmu i szeroko rozumianej wiary. Już wcześniej zmienił hierarchię pism naukowych, faworyzując te związane z KUL-em, na którym wykłada. Ich punktacja zdecydowanie wzrosła.

W Radiu Maryja rozwinął myśl, o której mówił na Jasnej Górze. "To efekt moich wielomiesięcznych rozmów ze środowiskiem teologów, biblistów, a mamy ich wielu w Polsce. Środowisko zwracało uwagę, iż utworzenie odrębnej dyscypliny w ramach dziedziny teologia mogłoby przyspieszyć rozwój biblistyki, aby Polska stała się jednym z kilku wiodących ośrodków studiów nad Biblią na świecie" – powiedział polityk.

Z kolei w poniedziałek minister Czarnek uczestniczył w XI Ogólnopolskim Kongresie Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie. W związku z sytuacją pandemiczną kongres w tym roku odbywa się zdalnie. Zapowiedział, że WDŻ będzie priorytetem w roku szkolnym 2021/2022. "Wprowadzamy takie zmiany, które spowodują, że powstanie 10 bardzo silnych ośrodków w Polsce, w których nauczyciele będą mogli kształcić się właśnie i uzyskiwać uprawnienia nauczyciela wychowania do życia w rodzinie. Będą mogli dokształcać się, będą mogli uzyskiwać dodatkową wiedzę w tym zakresie w oparciu o nowe podstawy programowe, nowe odkrycia w tej dziedzinie i zdobycze nauki" - powiedział szef MEiN.

RadioZET.pl/MEiN/Radio Maryja