Zamknij

Taśmy Kaczyńskiego. Wyborcza ujawnia nagrania prezesa PiS. Afera, która obali rząd?

Redakcja
29.01.2019 16:00
Jarosław Kaczyński
fot. archiwum

Jarosław Kaczyński został nagrany, a opis jego biznesowych dyskusji opublikowała wtorkowa „Gazeta Wyborcza”. Z artykułu Wojciecha Czuchnowskiego i Iwony Szpali wyłania się obraz prezesa PiS jako twardo stąpającego po ziemi biznesmena. Na nagraniach słyszymy jego rozmowę dotyczącą planowanej w Warszawie inwestycji spółki Srebrna – całość ma być warta 1,3 miliarda złotych. 

„Na działce, na której w latach 90. uwłaszczyło się środowisko jego poprzedniej partii Porozumienie Centrum (prezes PiS mówi, że stało się to, gdy rządzili »komuniści«), Srebrna chce wybudować biurowiec wysoki na 190 m – dwie »bliźniacze« wieże. Przygotować inwestycję mają firmy Geralda Birgfellnera, Austriaka, który, choć jest rodzinnie powiązany z Kaczyńskim, uważa dzisiaj, że został w tej sprawie oszukany. Na nagraniu słychać, jak Jarosław Kaczyński zwleka z zapłatą za wykonaną przez Birgfellnera pracę. W biurowcu mają się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, który dzisiaj gnieździ się w willi na warszawskim Żoliborzu, tuż obok domu Jarosława Kaczyńskiego” – rozpoczyna swój tekst „Gazeta Wyborcza”, a my śledzimy przebieg wydarzeń po tej publikacji.

14:11
13:49
13:41

Jarosław Kaczyński w pełni jest gwarantem uczciwości dla całej Polski; ta próba uderzenia w człowieka - symbol uczciwości i wiarygodności - będzie w pełni nieudaną próbą - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do publikacji "Gazety Wyborczej".

13:40

Publikacja "Gazety Wyborczej" dotycząca rozmów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem o budowie dwóch wieżowców przez powiązaną z PiS spółkę Srebrna nie przyniosła sensacji – uważa Paweł Kukiz. Miał być wielki wstrząs na scenie politycznej, a jest totalny zawód - ocenił.

13:16

Ujawnione przez "Gazetę Wyborczą" nagrania pokazały przede wszystkim, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński jest absolutnie człowiekiem uczciwym, który bezwzględnie przestrzega prawa - podkreślił we wtorek szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

12:50

Premier o tekście "GW": Jarosław Kaczyński zachowuje się absolutnie uczciwie, nie tylko nie ma cienia jakichkolwiek dowodów na niewłaściwe zachowanie polityków PiS, ale jest pełne potwierdzenie uczciwości, wiarygodności, rzetelności działania.

12:44

Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest osobą, która absolutnie nie ukrywa swojego majątku; jedyne co posiada to spadek po rodzicach w wysokości 1/3 domu na Żoliborzu i dochody z tytułu wynagrodzenia i emerytury - powiedziała we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

12:36
12:27
12:10

Posłowie PO wezwali prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego do ujawnienia całego majątku. Zapowiedzieli, że w związku z publikacją "GW", złożą do prokuratury doniesienie dotyczące płatnej protekcji, powoływania się na wpływy i przekroczenia uprawnień posła w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

12:01

Tekst "Gazety Wyborczej", który miał uderzyć w PiS okazał się "niewypałem" - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jej zdaniem, w publikacji nie ma w nim cienia dowodu na jakiekolwiek bezprawne działania polityków PiS.

11:54
11:48
11:12
11:07

Cieszę się, że "Gazeta Wyborcza" opublikowała taśmy o Jarosławie Kaczyńskim, bo potwierdziły, że jest "na wskroś integralnie uczciwy, sprawnie orientuje się w realiach gospodarczych i ma poczucie humoru" – ocenił przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT Marcin Horała.

11:06
11:01
10:58
10:33

Jeszcze w poniedziałek rzeczniczka PiS Beata Mazurek odniosła się na Twitterze do - zapowiadanego wówczas - artykułu "GW". "+Pseudo rewelacje+ o których tak dziś głośno na TT to kolejny art. GW o spółce Srebrna. Te same plotki i spekulacje, które słyszymy od lat.

10:29

Jak dowiedziała się nieoficjalnie "Wyborcza", w ubiegły piątek prawnicy Birgfellnera – Roman Giertych i Jacek Dubois – wysłali do warszawskiej prokuratury zawiadomienie o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego". Austriacki biznesmen zarzuca prezesowi partii rządzącej "dokonanie oszustwa wielkich rozmiarów".

10:10
09:46
09:42
09:11

"Wyborcza" podaje, że bank Pekao SA zgodził się również udzielić kredytu w wysokości 300 mln euro na budowę wieżowców przy Srebrnej.

09:08

Doniesienia wtorkowej "Gazety Wyborczej", dotyczące rozmowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, to nie wielka bomba, a kapiszon i to mokry; szału nie ma - ocenił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

09:01
08:54
08:51

Kaczyński odnosi się też w rozmowie do działań władz stolicy, które nie chcą wydać odpowiednich dokumentów umożliwiających budowę wieżowców. "Tamci nielegalnie nam to uniemożliwiają. I w związku z tym nie mamy innego wyjścia, jak to załatwić, ponieważ jesteśmy uczciwi i chcemy załatwić sprawy finansowe" - podkreśla prezes PiS, nakłaniając Austriaka do złożenia pozwu przeciw Srebrnej.

08:40
08:34

Prezes PiS proponuje też Austriakowi, aby wystąpił o zapłatę do sądu. "Według mnie to najprostsza droga, żeby tę sprawę załatwić. Ja wtedy będę mógł być może jakoś w tej sytuacji przekonać zarząd do tego, żeby poszli na ugodę (...). Jeżeli chodzi o mnie, to spokojnie mogę zeznać przed sądem, że tak, to było robione dla spółki Srebrna" - mówi prezes PiS.

08:25

"Wszystko wiem, przecież ja nie chcę nikogo oszukiwać. Ja wiem, że to wszystko było robione dla nas. Ja bym chciał zapłacić, tylko muszą być do tego podstawy w papierach. Gdyby do tych wszystkich opracowań, które tu są, były dołączone rachunki. Ile to kosztowało, znaczy, jaka firma za to bierze" - mówił Kaczyński cytowany przez "Wyborczą".

08:17

W nagranej rozmowie Birgfellner przekonuje Jarosława Kaczyńskiego, że "nie jest oszustem" i przedstawia dokumenty potwierdzające wykonane przez niego prace. Prezes PiS potwierdza, że plan inwestycji został wstrzymany.

08:06
08:03

- Doniesienia wtorkowej "Gazety Wyborczej" dotyczące rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem to zapis normalnych negocjacji biznesowych, nie ma tam absolutnie nic nadzwyczajnego - ocenił we wtorek wicepremier Jarosław Gowin.

08:00

Po wstrzymaniu inwestycji przez Kaczyńskiego, zarząd spółki odmówił Birgfellnerowi zapłaty za jego pracę, choć - jak podała "GW" - Austriak wykonał już część prac przygotowawczych: projekt architektoniczny, strategię realizacji, wycenę nieruchomości, prowadził negocjacje z wykonawcami poszczególnych etapów, zatrudnił pracowników, architektów.

07:52

Srebrna nie dostała jednak od władz Warszawy ani pozwolenia na budowę, ani tzw. wuzetki, czyli warunków zabudowy. Nie przeniosła również praw użytkowania działki pod budowę na firmę Nuneaton (spółka powołana do realizacji projektu, jej prezesem został Birgfellner).

07:39

Gazeta podaje, że Birgfellner był od 2017 r. zaangażowany w projekt budowy dwóch 190-metrowych wieżowców (łącznie w sprawie projektu spotykał się od maja 2017 roku 16 razy). Całkowite wynagrodzenie Austriaka, po wybudowaniu "dwóch wież", miało wynosić 3 proc. wartości inwestycji, czyli ok. 9 mln euro (ok. 39 mln zł).

07:28

Zdaniem "Wyborczej", z kolejnych fragmentów nagrań wynika, że nie chodzi tylko o wybory w Warszawie, ale też o wybory do parlamentu w 2019 r. i że gdyby informacje o przygotowaniach do inwestycji i toczonych negocjacjach wyszły na jaw, byłoby to zabójcze politycznie dla PiS. "Partia buduje wieżowiec", "to nie do obrony", "chodzi o medialny atak", "to jest polityka" – miał wyliczać Kaczyński.

06:56

Srebrna należy do fundacji Instytutu imienia Lecha Kaczyńskiego, w której radzie zasiada Jarosław Kaczyński.

06:44
06:44

Z nagrania wynika - jak napisała gazeta - że projekt budowy został wstrzymany ze względu na nieprzychylność władz Warszawy i kampanię działacza miejskiego Jana Śpiewaka. "Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie" – miał powtarzać kilkakrotnie Kaczyński w rozmowie z 27 lipca 2018 r.

06:42

Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł - podała "GW".
Ujawniona rozmowa odbyła się 27 lipca 2018 r. w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Wzięli w niej udział Jarosław Kaczyński, jego brat cioteczny Grzegorz Tomaszewski, austriacki biznesmen Gerald Birgfellner powiązanym rodzinnie z prezesem PiS i jego wspólniczka, pełniąca jednocześnie rolę tłumaczki.

06:40

Tak wygląda okładka wtorkowej "Wyborczej":

RadioZET.pl