Zamknij

Nie żyje Bogusław Litwiniec, reżyser i były senator. "Wielka postać Wrocławia"

PAP
26.12.2022 17:43

Nie żyje Bogusław Litwiniec – założyciel wrocławskiego Teatru Kalambur, reżyser teatralny, dramaturg i były senator RP. Artysta i społecznik zmarł we Wrocławiu w wieku 91 lat.

bogusław litwiniec nie żyje
fot. Michał Litwiniec

Informację o śmierci Bogusław Litwińca podał na portalu społecznościowym jego syn Michał. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk napisał na swoim profilu: "Wielka postać Wrocławia. Odszedł Bogusław Litwiniec. Wrocław będzie pamiętał".

Bogusław Litwiniec urodził się w 1931 r. w Ostrogu nad Horyniem. W 1955 r. ukończył studia z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Wrocławskim, pracował jako asystent na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1966 r. ukończył studium z teatru i dramaturgii na uniwersytecie w Nancy.

Bogusław Litwiniec nie żyje. Zmarł we Wrocławiu w wieku 91 lat

W 1957 r. Litwiniec założył Studencki Teatr "Kalambur" we Wrocławiu, gdzie był aktorem, reżyserem oraz autorem sztuk. W latach 1967–1993 organizował Międzynarodowy Festiwal Teatru Otwartego we Wrocławiu. Angażował się w szereg inicjatyw kulturalnych. W 1975 r. ogłosił manifest 21 przekonań sztuki otwartej, stanowiący próbę syntezy ideałów kontrkultury.

W latach 1979–1992 kierował Ośrodkiem Teatru Otwartego "Kalambur", był dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskiej Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. Współtworzył i redagował miesięcznik "Śmiech Europy". W 1991 r. przekształcił teatr "Kalambur" w regionalne Centrum Partnerstwa Europejskiego.

Litwiniec angażował się też w działalność społeczno-polityczną. Był członkiem PZPR, a później SLD. W latach 1994-2001 zasiadał w Radzie Miejskiej Wrocławia. Był senatorem IV i V kadencji. Od maja do lipca 2004 r. reprezentował Polskę w Parlamencie Europejskim. W 2000 r. Litwiniec został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

RadioZET.pl/ Piotr Doczekalski (PAP)