Obserwuj w Google News

Katarzyna Lubnauer: Prezydent powinien jak najszybciej desygnować premiera z opozycji

4 min. czytania
16.10.2023 14:41
Zareaguj Reakcja

- Prezydent powinien jak najszybciej desygnować premiera z opozycji - powiedziała Katarzyna Lubnauer w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Katarzyna Lubnauer
fot. Radio ZET

- Zupełnie poważnie. W obecnej sytuacji, w której mamy cały czas wojnę w Ukrainie, tuż  za naszymi granicami, w sytuacji gdzie w dalszym ciągu jest wysoka inflacja, w sytuacji w której jest bardzo wiele rzeczy do naprawy, jest to, żebyśmy jak najszybciej mieli stabilny rząd - powiedziała Katarzyna Lubnauer – wiceprzewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej, Nowoczesna, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.  

Co teraz zrobi prezydent, bo opozycja ma większość, ale PiS na ten moment wygrywa wybory i to po raz trzeci? - Na stronie prezydenta jest napisane, że to prezydent desygnuje  prezesa rady ministrów. Jest to zazwyczaj osoba wskazana przez większość parlamentarną. Nie chcę nic mówić, ale jeżeli pokażemy, że większość parlamentarna jest po stronie opozycji, że jesteśmy w stanie zbudować większość dla kandydata na premiera. Wydaje się, że zgodnie z tym, co sobie prezydent napisał na swojej stronie, powinien desygnować tą osobę – powiedziała wiceprzewodnicząca Nowoczesnej.

„Ważne, żebyśmy jak najszybciej mieli stabilny rząd” - Prezydent powiedział, że do tej pory był taki zwyczaj, że misję utworzenia rządu powierzało się zwycięskiej partii – zauważyła prowadząca.
- Zauważyłam, że pan prezydent potem zmienia na stronie różne rzeczy. Zupełnie poważnie. W obecnej sytuacji, w której mamy cały czas wojnę w Ukrainie, tuż  za naszymi granicami, w sytuacji gdzie w dalszym ciągu jest wysoka inflacja, w sytuacji w której jest bardzo wiele rzeczy do naprawy, jest to, żebyśmy jak najszybciej mieli stabilny rząd. W związku z tym, prezydent jeśli chce działać w interesie Polski, powinien jak najszybciej desygnować kogoś z obecnej opozycji demokratycznej na premiera – zaakcentowała Katarzyna Lubnauer.

„Przy tej mobilizacji Polaków, zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności”
- Może powinniście się wybrać z misją do prezydenta?
- Ale da nam pani szansę, żeby policzono wszędzie głosy i żebyśmy dowiedzieli się dokładnie, ile mandatów ma która z partii koalicji. Wiemy, czego oczekuje od nas społeczeństwo. Przy tej mobilizacji Polaków, przy fakcie, że 73% Polaków poszło do wyborów, zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności za to, żeby jak najszybciej z jednej strony naprawiać rzeczywistość, z drugiej strony rozliczać władzę – podkreśliła posłanka Nowoczesnej.

- Czy pani się dostała do sejmu na 100%?
- Tak. A na 100% będę wiedziała, jak spłyną wszystkie głosy.   
- Łodzianka dostała się do sejmu z Warszawy.
- Zawsze twierdziłam, że Warszawa to jest bardzo gościnne miasto. 9 mandatów w Warszawie to lekko weźmiemy, nawet być może 10.

"Donald Tusk jest bardzo dobrym kandydatem na premiera również dlatego, że ma doświadczenie. To będzie trudny rząd" - Najbardziej naturalnym kandydatem na premiera jest zawsze lider największej koalicji, największej partii, która wygrała wybory, czyli w tym przypadku mamy do czynienia z Donaldem Tuskiem

„Sprzątanie bagna po PiS-ie to jest duże i bardzo trudne zadanie” - Uważam, że Donald Tusk jest bardzo dobrym kandydatem na premiera również dlatego, że ma doświadczenie. To będzie trudny rząd. Sprzątanie bagna po PiS-ie to jest duże i bardzo trudne zadanie, bo PiS wszędzie, gdzie się dało, zastawiał pułapki na następców – zaakcentowała Lubnauer.  

„Przypomnę, że na zjednoczoną opozycję zagłosowało więcej Polaków, niż nawet na pana prezydenta” A jeśli prezydent powierzy misję tworzenia rządu Prawu i Sprawiedliwości? - To tak naprawdę oznacza, że gra na czas. Że nie chce, żeby szybko były wprowadzane zmiany. Tak naprawdę chce, żeby PiS sprzątał różne papiery, które po nich zostaną, które są dowodami różnych afer. To oznacza, że nie leży mu na sercu wola suwerena. Przypomnę, że na zjednoczoną opozycję zagłosowało więcej Polaków, niż nawet na pana prezydenta w wyborach prezydenckich – odpowiedziała Lubnauer.

- Lewica poniżej oczekiwań. Czy dlatego, że za bardzo przykleiła się do Koalicji Obywatelskiej? – zapytała gospodyni programu.
- Jeszcze nie mamy ostatecznych wyników. Lewica jest silna w miastach. Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że tego, czego oczekują od nas wyborcy, co robiliśmy także przed wyborami, to jest współpraca na opozycji demokratycznej i jak najszybsze utworzenie rządu.

#LUBECKA Jak oddzielić funkcję prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości? @KLubnauer: Z tym nie ma problemu. Problem jest w czym innym. Jeśli zmieni się minister, automatycznie zmienia się prokurator generalny. Pierwsza rzecz – odchodzi Ziobro, przestaje być prokuratorem generalnym. Najważniejsze teraz to uwolnić prokuraturę. Żeby prokuratorzy stali się niezależni od władzy. Trzeba doprowadzić do sytuacji, w której prokuratura musi odzyskać szacunek. Prokuratorzy, których wielu naprawdę chce dobrze wykonywać swoją robotę, będą mogli tą robotę wykonywać i zostanie zdjęty parasol bezkarności z polityków PiS-u.

#LUBECKA Zanosi się, że Janusz Korwin-Mikke będzie miał bardzo słaby wynik, lepszy od niego będzie miała żona Krzysztofa Bosaka.

#LUBECKA Jeszcze rytualne pytanie, co z długami Nowoczesnej? @KLubnauer: Ja to wyjaśnię, bo jest chwila czasu…

#LUBECKA Będzie powrót do gimnazjów?

#LUBECKA A co z religią w szkołach?

RadioZET.pl