Zamknij

"Zbierają mężczyzn, by przecinali ogrodzenie i przedzierali się". Niepokojące doniesienia

15.11.2021 08:59
Migranci: Białoruś nakłania do przecinania ogrodzenia
fot. EAST NEWS

Służby białoruskie przygotowują migrantów do masowego forsowania granicy z Polską – wynika z zapowiedzi jednego z migrantów, który wypowiedział się dla niezależnego Radia Swaboda.

Migranci mogą spróbować masowego forsowania granicy polsko-białoruskiej – wynika z ustaleń polskich służb i istotnego poruszenia, do którego dochodzi w koczowiskach po stronie Białorusi.

W weekend 13 i 14 listopada polskie służby przekazały, że Białorusini dają migrantom instrukcje, gaz oraz sprzęt. Regularnie przekazują też drewno na opał, żywność, co wskazuje, że reżim Łukaszenki dąży do eskalacji konfliktu granicznego z migrantami.

"Zbierają mężczyzn, by przecinali ogrodzenie i przedzierali się dalej"

Złowieszcze plany potwierdził niezależnemu radiu białoruskiemu jeden z migrantów. W rozmowie z Radiem Swaboda anonimowy mężczyzna stwierdził, że funkcjonariusze białoruskich służb zbierają młodych mężczyzn i przygotowują ich do forsowania ogrodzenia i przekroczenia granicy z Polską. Rozmowa odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Białorusini po raz kolejny nakłaniali młodych mężczyzn w koczowisku migrantów, by "przecinali ogrodzenie i przedzierali się dalej". Rozmówca przekazał, że "główne przejście" planowane jest w poniedziałek o godzinie 11 (o godzinie 9 w Polsce). Dodał jednak, że większość migrantów nie chce "dobrowolnie chwytać za drut kolczasty i go przecinać". – Chcieliby przejść granicę spokojnie – dodał.

Sytuacja cudzoziemców pogarsza się z dnia na dzień. Służby reżimu nie pozwalają im na odejście w głąb Białorusi, poza teren koczowiska. – Wszystko wskazuje na to, że optymistyczne scenariusze dotyczące działań Białorusi i presji migracyjnej są już nierealne i będzie następowała ich eskalacja - ocenił w niedzielę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Ostatniej doby odnotowano 118 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała w poniedziałek PAP Straż Graniczna. Wobec 39 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

RadioZET.pl/Svaboda.org/PAP

C