Zamknij

Barcelona: Pół miliona ludzi na protestach. Służby pacyfikowały demonstrantów

18.10.2019 23:43
Barcelona protesty
fot. PAP

Nawet pół miliona mieszkańców Katalonii protestowało dziś na ulicach Barcelony przeciw wyrokom skazującym katalońskich liderów za nielegalne manifestacje sprzed dwóch lat. W centrum miasta policja spacyfikowała protestujących armatkami wodnymi. Pojawiły się płonące barykady…

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Protesty w Katalonii trwają od kilku dni. Przeciwnicy wyroków skazujących polityków separatystycznych (dążących do niepodległości) od wtorku wychodzą na ulice miasta, zachęcając całe rodziny i znajomych. Trwa blokada dróg, linii kolejowych, placów. Motywem przewodnim jest sprzeciw wobec skazania katalońskich liderów, na czele z Carlesem Puigdemontem, na kary wieloletniego więzienia.

Zobacz także

Tylko dziś służby spodziewały się, że na ulice Barcelony wyszło pół miliona ludzi. Służby straciły kontrolę nad wydarzeniem. Użyły siły - pacyfikowały aktywistów armatkami wodnymi, w ruch poszły pałki.

Największe blokady prowadzono w prowincjach Barcelona, Tarragona oraz Gerona. Wśród manifestantów przeważali aktywiści Rad Obrony Republiki (CDR), organizacji nawołującej władze Katalonii do natychmiastowej secesji od Hiszpanii.

Zobacz także

W poniedziałek, 14 października, hiszpański Sąd Najwyższy skazał dziewięciu katalońskich separatystów na kary od dziewięciu do 13 lat więzienia za podburzanie przy nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie Hiszpanii (1 października 2017 r.). Premier Hiszpanii Pedro Sanchez liczy, że wyrok „zostanie w pełni wykonany".

Sytuacja pozostaje dynamiczna. Do tematu wrócimy.

RadioZET.pl/PAP/Twitter