Zamknij

Wybuchł największy aktywny wulkan świata. Agencje geologiczne wydały alerty

28.11.2022 16:42

Wybuch wulkan Mauna Loa na Hawajach - uważany za największy na świecie. Erupcję poprzedziła seria trzęsień ziemi. Agencje i instytuty geologiczne wydały alerty.

wulkan mauna loa
fot. Twitter: magahawaii

Wulkan Mauna Loa na Hawajach obudził się w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 27 na 28 listopada). Jest on uważany, za jeden z największych wulkanów świata i największy aktywny. United States Geological Service (USGS) podało, że "w tej chwili przepływy lawy są zawarte w obszarze szczytu i nie zagrażają społecznościom położonym w dole zbocza".

Agencje i instytuty geologiczne wydały jednak alerty. USGS przypomina, że wczesne fazy erupcji wulkanu Mauna Loa mogą być dynamiczne, a lokalizacja przepływów lawy może ulegać zmianie. Sytuacja jest stale monitorowana.

Wybuchł wulkan Mauna Loa na Hawajach

Hawajskie Obserwatorium Wulkanów (HVO) w trybie pilnym przeprowadza rekonesans lotniczy okolicach Mauna Loa, aby dokładniej ocenić zagrożenia i opisać erupcję.

Wiadomo, że niedługo przed erupcją wulkanu doszło do całej serii trzęsień ziemi. Najsilniejsze miało magnitudę 4,2.

Ostatnia erupcja Mauna Loa miała miejsce na przełomie marca i kwietnia 1984 roku. Strumień lawy zatrzymał się wówczas jedynie 8 km od miasta Hilo. Wulkan wznosi się na wysokość 4169 metrów nad poziomem morza.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ Reuters/ USGS