Obserwuj w Google News

Nowy projekt MON! 2,5 proc. PKB na armię i nawet 200 tysięcy żołnierzy

Redakcja
1 min. czytania
21.04.2017 17:12
Zareaguj Reakcja

200 tysięcy żołnierzy z czego 130 tys. zawodowych i wzrost wydatków na armię do 2,5 proc. PKB. Tak prezentują się główne postulaty projektu zmian w ustawach, które w piątek opublikowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Obecne wydatki na obronność są, zdaniem ministerstwa, niewystarczające.

Nowy projekt MON! 2,5 proc. PKB na armię i nawet 200 tysięcy żołnierzy
fot. PAP

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych oraz Prawa zamówień publicznych. Według nowego projektu maksymalna liczba żołnierzy ma wzrosnąć ze 150 do 200 tys., z czego 130 tys. będzie żołnierzy zawodowych.

Jak twierdzi ministerstwo, aktualny limit wojska jest niewystarczający, jeśli weźmie się pod uwagę Wojska Obrony Terytorialnej, wzrost liczby stanowisk przeznaczonych dla żołnierzy zawodowych oraz wzmacnianie jednostek wojskowych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce – czytamy w komunikacje Polskiej Agencji Prasowej.

MON przewiduje również wzrost wydatków na wojsko z 2 proc. (obecnie) do 2,5 proc. (po 2030 r.). Według wyliczeń ministerstwa w ciągu 10 lat wydatki na obronność wzrosną o 117,2 mld. złotych.

RadioZET.pl/PAP/strz