Obserwuj w Google News

Obajtek się mylił. Znamy zarobki władz zagranicznej spółki PKN Orlen

2 min. czytania
31.05.2023 07:14
Zareaguj Reakcja

Daniel Obajtek się mylił. Sprawdziliśmy ile wynoszą wynagrodzenia w kierownictwie zagranicznej spółki grupy PKN Orlen, do której trafiają ludzie bliscy prezesa. Są to wyższe kwoty niż te, o których Obajtek mówił na antenie Radia ZET.

daniel obajtek
fot. PRZEMEK SWIDERSKI /REPORTER

W marcu tego roku w programie "Gość Radia ZET" prezes Daniel Obajtek dopytywany przez Bogdana Rymanowskiego o wynagrodzenia w Radzie Dyrektorów spółki Lotos Exploration&Production Norge odparł, że to "coś w zakresie 2-3 tys. euro miesięcznie". Dziennikarze śledczy Radia ZET i radiozet.pl Mariusz Gierszewski i Radosław Gruca oraz dziennikarze POLITYKI ustalili, że chodzi o kwoty dochodzące do 4-4,5 tys euro miesięcznie.

Dochody uzyskiwane i opodatkowane w Norwegii stanowią w tym kraju informację publiczną. Zapytaliśmy więc tamtejszy urząd podatkowy o zarobki w orlenowskiej spółce.

Redakcja poleca

Znamy zarobki władz zagranicznej spółki PKN Orlen

Ustaliliśmy, że zasiadający od 2020 roku w Radzie Dyrektorów Lotos Norge Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, w samym tylko 2021 r. zarobił w Norwegii ponad 540 tys. koron, czyli ok. 250 tys. zł. To o przynajmniej 100 tys. zł więcej, niż wynikałoby z zapewnień Obajtka. Deklaracje podatkowe za miniony rok będą upublicznione w ciągu najbliższych tygodni.

W marcu tego roku do Rady Dyrektorów orlenowskiej spółki w Norwegii trafił Piotr Długosz, założyciel fundacji, która dzierżawi i remontuje dworek Obajtka. Ma tam powstać centrum rehabilitacyjno-edukacyjne. Długosz jest też głównym projektantem geotermii Toruń, inwestycji należącej do fundacji powiązanej z o. Rydzykiem.

Daniel Obajtek się mylił

W połowie lipca 2022 do spółki trafił Marcin Wysocki, dyrektor warszawskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Trzy tygodnie później KOWR zrezygnował z prawa pierwokupu dwóch działek o łącznej powierzchni 16 ha w nadmorskiej gminie Choczewo. Kupił je prezes Daniel Obajtek.

Oficjalnie nie wiadomo, ile razy w roku, zdalnie czy stacjonarnie, zbiera się rada dyrektorów. Odpowiedzieć na nasze pytania w tej sprawie, a także o zarobki, nie chciał dyrektor zarządzający spółki Piotr Statkiewicz, członkowie rady nadzorczej, a także PKN Orlen. Alojzy Nowak poinformował nas jedynie, że brał udział w posiedzeniach. Nieoficjalnie może chodzić o kilkanaście razy w roku.

Współpraca Anna Dąbrowska Polityka, Mieszko Czarnecki z Norwegii.

RadioZET.pl