Obserwuj w Google News

Siły Ukrainy odbiły z rąk Rosjan ważne lotnisko. "Walki wciąż trwają"

1 min. czytania
24.02.2022 21:23
Zareaguj Reakcja

Lotnisko w Hostomlu koło Kijowa zostało odbite przez siły ukraińskie z rąk żołnierzy rosyjskich - ogłosiła w czwartek wieczorem kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Hostomel
fot. Twitter/ukprava_news (screen)

Ukraina w nocy ze środy na czwartek została zaatakowana przez Rosję. Pociski rakietowe i artyleryjskie spadły na m.in. Charków, Winnicę, Iwano-Frankowsk czy Kijów. Miejscowe media po południu 24 lutego poinformowały m.in. o ciężkich walkach w miejscowości Hostomel w obwodzie Kijowskim, na północ od ukraińskiej stolicy.

Hostomel. Lotnisko odbite z rąk Rosjan

Pisaliśmy o tym, że Rosjanie zajęli miasto, a rosyjskie śmigłowce przeprowadziły atak na tamtejsze lotnisko wojskowe. Ukraińskie władze przekazały, że zestrzelono trzy rosyjskie helikoptery.

W czwartek wieczorem kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ogłosiła, że lotnisko w Hostomlu zostało odbite przez siły ukraińskie z rąk żołnierzy rosyjskich. O odbiciu lotniska poinformowała też Rada Najwyższa Ukrainy na swoim kanale Telegramu. „Hostomel znajduje się całkowicie pod kontrolą wojsk ukraińskich” - napisano. 

Redakcja poleca

W ciągu dnia ukraiński Sztab Generalny podawał, że na lotnisku w Hostomlu wysadzono desant z 20 rosyjskich śmigłowców Ka-52 i Mi-8. "Toczą się walki”  przekazano. Prezydent Zełenski powiedział później, że „wrogi desant w Hostomlu jest blokowany, wojska otrzymały rozkaz jego likwidacji”.

Oprócz tego, sztab przekazał, że "samoloty przeciwnika z lotnisk na Białorusi wykonywały demonstracyjne działania" wzdłuż północnego odcinka granicy.

RadioZET.pl/PAP