Obserwuj w Google News

800 plus i wyższa płaca minimalna. NBP podał nowe informacje

2 min. czytania
25.09.2023 18:25
Zareaguj Reakcja

Rada Polityki Pieniężnej w dokumencie „Założenia polityki pieniężnej na rok 2024” opisała prognozy na kolejne miesiące. Uwzględniają one m.in. waloryzację 500 plus i nową płacę minimalną.

800 plus i nowa płaca minimalna. NBP w raporcie pisze o inflacyjnych skutkach
fot. Wojciech Olkusnik/East News

800 plus, wyższa płaca minimalna, spowolnienie gospodarcze i długa walka z inflacją. Najnowszy dokument Narodowego Banku Polskiego przedstawia prognozy gospodarcze na najbliższe miesiące. Kiedy inflacja spadnie do poziomu celu inflacyjnego (2,5 proc. z odchyleniem 1 pp.)?

Prognozy NBP. Tak waloryzacja 500 plus wpłynie na inflację

Inflacja w drugiej połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać, do czego przyczyniać się będą efekty wcześniejszego silnego zacieśnienia polityki pieniężnej przez NBP - wynika z opublikowanych Założeń Polityki Pieniężnej na rok 2024 przyjętych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Redakcja poleca

RPP nie ukrywa, że osłabiony popyt w gospodarce przełoży się na obniżenie inflacji bazowej, która wyniosła w sierpniu 10 proc. podczas gdy wskaźnik inflacji podawany przez GUS wyniósł 10,1 proc. Jak jednak napisano „powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo" - wskazano.

W dokumencie podano, że zgodnie z aktualnymi prognozami, wygasanie negatywnych szoków podażowych będzie sprzyjało przyspieszeniu dynamiki aktywności gospodarczej w Polsce w drugiej połowie 2023 r., jednak do 2025 r. dynamika PKB pozostanie niższa od wieloletniej średniej.

Dodano także, że wzrost  płacy minimalnej w 2024 roku, w połączeniu z waloryzacją 500 plus do kwoty 800 zł pobudzi konsumpcję. W ślad za zwiększony popytem ceny znów mogą zatem pójść w górę.

Nie przegap