Oceń
Emerytury będą niższe – ostrzegają eksperci. Główny Urząd Statystyczny opublikował tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. To ważne dane dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż na ich podstawie wyliczane są emerytury. Im dłuższe dalsze trwanie życia, tym większa liczba miesięcy, przez którą dzielony jest kapitał emerytalny. A to oznacza niższe świadczenia.
Lepiej pośpieszyć się z przejściem na emeryturę. Zmiany od 1 kwietnia
W ostatnich latach odnotowano więcej zgonów niż w poprzednich latach – także za sprawą koronawirusa. W rezultacie nastąpił spadek dalszego trwania życia, zaś emerytury poszły w górę: kapitał dzielony był przez mniejszą liczbę miesięcy. Teraz trend się odwrócił, co jest dobrą, a zarazem złą informacją dla seniorów. Statystycznie żyjemy dłużej, ale to przekłada się na niższe świadczenia. Zakład dzieli bowiem kwotę zgromadzonych składek przez przeciętne dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach.
Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich porównał nowe tablice z ubiegłorocznymi. Z powodu spadku nadmiarowej liczby zgonów średnia oczekiwana długość życia wydłużyła się o 15,4 mies. dla 60-latków i 13,8 mies. dla 65-latków. „Będzie to miało wpływ na wysokość emerytur przyznawanych od kwietnia - z powodu zmiany stosowanych tablic, będą niższe - w zależności od wieku emeryta - o 6-6,6 proc.” – skomentował ekspert.
Przedstawiciel FPP zauważył ponadto, że mimo wydłużenia trwania życia, wciąż nie wróciliśmy do poziomów przedpandemicznych. „W 2019 r. średnie dalsze trwanie życia 60-latka wynosiło 261,5 miesięcy., a w 2022 r. – 254,3 miesięcy” – podał ekspert.
Oskar Sobolewski, założyciel Debaty Emerytalnej, zauważył z kolei, że nowe tablice obejmą tych, którzy przejdą na emeryturę między 1 kwietnia br. a 31 marca 2024 roku. Ci, którzy ukończyli już wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, powinni pośpieszyć się z wnioskiem do ZUS, by „załapać się” na stare tablice.
Według nich 60-letnia osoba przechodząca na emeryturę miała przed sobą statystycznie 238,9 miesiąca życia. W świetle nowych tablic ma ona przed sobą 254,3 miesięcy. Statystyczny 65-latek miał z kolei przeżyć jeszcze 196,2 miesiąca, a według nowych tablic czas ten wydłuży się do 210 miesięcy.
RadioZET.pl
Oceń artykuł