Obserwuj w Google News

Zerowy VAT zostaje na dłużej. Jest projekt rozporządzenia

2 min. czytania
30.11.2022 13:25
Zareaguj Reakcja

Zgodnie z obietnicą resort finansów przedstawił projekt wydłużenia czasu obowiązywania zerowej stawki VAT na niektóre kategorie żywności. To część zmodyfikowanej tarczy antyinflacyjnej.

Minister finansów o zerowym podatku VAT
fot. PAP/Paweł Supernak

Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona od 1 stycznia 2023 roku, ale na nowych zasadach. Stawka VAT na paliwa i energię pójdzie w górę, ale za to zerowy podatek na niektóre kategorie żywności zostanie utrzymany do końca czerwca 2023 roku.

Tarcza antyinflacyjna. Zmiany od 1 stycznia 2023

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie niższych stawek podatku VAT został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z rozporządzeniem, obniżona stawka VAT na żywność będzie obowiązywała do 30 czerwca 2023 roku.

Redakcja poleca

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów, zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

„W związku z ciągłym wzrostem inflacji oraz negatywnymi dla polskiej gospodarki i społeczeństwa skutkami wojny prowadzonej w Ukrainie za uzasadnione uznano kontynuowanie działań antyinflacyjnych, które pomogą społeczeństwu oraz przedsiębiorcom, w tym mikrofirmom dominującym na polskim rynku, w realnej walce z obecną sytuacją. Czasowa redukcja stawek VAT w zakresie podstawowej żywności, w przypadku pełnego przeniesienia obniżek stawek VAT na ceny tych towarów, efektywnie powinna wpłynąć na obniżkę cen tych towarów” – czytamy w uzasadnieniu.

Zerowa stawka tak jak dotychczas obejmować będzie m.in:

  • mięso i ryby oraz przetwory z nich;
  • produkty mleczarskie;
  • warzywa i owoce i przetwory z nich;
  • zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze;
  • niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

RadioZET.pl/PAP