Zerowy VAT zostaje na dłużej. Jest projekt rozporządzenia
Zgodnie z obietnicą resort finansów przedstawił projekt wydłużenia czasu obowiązywania zerowej stawki VAT na niektóre kategorie żywności. To część zmodyfikowanej tarczy antyinflacyjnej.

Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona od 1 stycznia 2023 roku, ale na nowych zasadach. Stawka VAT na paliwa i energię pójdzie w górę, ale za to zerowy podatek na niektóre kategorie żywności zostanie utrzymany do końca czerwca 2023 roku.
Tarcza antyinflacyjna. Zmiany od 1 stycznia 2023
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie niższych stawek podatku VAT został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z rozporządzeniem, obniżona stawka VAT na żywność będzie obowiązywała do 30 czerwca 2023 roku.
W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów, zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.
„W związku z ciągłym wzrostem inflacji oraz negatywnymi dla polskiej gospodarki i społeczeństwa skutkami wojny prowadzonej w Ukrainie za uzasadnione uznano kontynuowanie działań antyinflacyjnych, które pomogą społeczeństwu oraz przedsiębiorcom, w tym mikrofirmom dominującym na polskim rynku, w realnej walce z obecną sytuacją. Czasowa redukcja stawek VAT w zakresie podstawowej żywności, w przypadku pełnego przeniesienia obniżek stawek VAT na ceny tych towarów, efektywnie powinna wpłynąć na obniżkę cen tych towarów” – czytamy w uzasadnieniu.
Zerowa stawka tak jak dotychczas obejmować będzie m.in:
- mięso i ryby oraz przetwory z nich;
- produkty mleczarskie;
- warzywa i owoce i przetwory z nich;
- zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze;
- niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).
Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.
RadioZET.pl/PAP