Zamknij

Asteroida 2001 FO32 przeleci obok Ziemi. Jest "potencjalnie niebezpieczna"

15.03.2021 19:28
asteroida
fot. DETLEV VAN RAVENSWAAY /Science Photo Library /East News

Asteroida 2001 FO32 minie Ziemię już 21 marca. NASA podkreśla, że to "największy obiekt" tego typu, który zbliży się do naszej planety w 2021 roku. Czy są powody do obaw? Asteroida została sklasyfikowana jako "potencjalnie niebezpieczna", ale naukowcy podkreślają, że jest ona stale monitorowana.

Asteroida 2001 FO32 zbliży się do Ziemi 21 marca 2021 roku. Naukowcy zwracają uwagę, że to największy tego typu obiekt, jaki minie Ziemię w tym roku. Asteroida ma aż 900 metrów średnicy i jest sklasyfikowana jako "potencjalnie niebezpieczna".

NASA uspokaja, że choć obiekt jest ogromny i zderzenie mogłoby doprowadzić do globalnej katastrofy, obecnie nie ma szans na kolizję z naszą planetą. Asteroida 2001 FO32 minie naszą planetę w odległości nie większej niż 1,3 mln mil, czyli ponad pięć razy dalej niż odległość do Księżyca. 

Asteroida 2001 FO32 przeleci blisko Ziemi 21 marca 2021 roku. Obiekt "potencjalnie niebezpieczny"

- Przeleci obok Ziemi oznacza tylko tyle, że w tym punkcie swojej orbity wokół Słońca jej odległość do naszej planety przestanie maleć i zacznie się ponownie zwiększać. Jak spojrzymy na Układ Słoneczny w większej skali, to faktycznie będziemy widzieli, że obiekt ten zbliża się do Ziemi, przeleci obok niej 21 marca, a następnie zacznie się oddalać - tłumaczy Radek Kosarzycki z portalu "Spider's Web".

Asteroida jest obserwowana od 20 lat, ale wciąż jest dla naukowców wielką niewiadomą. - Obecnie niewiele wiadomo na temat tego obiektu, więc zbliżające się spotkanie będzie stanowić doskonałą okazję, aby bardziej niż kiedykolwiek, poznać tę asteroidę - przekonuje Lance Benner z NASA.

e_orbital-diagram
fot. NASA

- Kiedy światło słoneczne uderza w powierzchnię asteroidy, minerały w skale pochłaniają niektóre długości fal, odbijając inne - tłumaczy. Według Bennera, zbliżenie 2001 FO32 do Ziemi stworzy ogromną szansę na poznanie składu asteroidy.

RadioZET.pl/ NASA/ EarthSky.org/ Spider's Web