Obserwuj w Google News

Asteroida 2001 FO32 przeleci obok Ziemi. Jest "potencjalnie niebezpieczna"

2 min. czytania
15.03.2021 19:28
Zareaguj Reakcja

Asteroida 2001 FO32 minie Ziemię już 21 marca. NASA podkreśla, że to "największy obiekt" tego typu, który zbliży się do naszej planety w 2021 roku. Czy są powody do obaw? Asteroida została sklasyfikowana jako "potencjalnie niebezpieczna", ale naukowcy podkreślają, że jest ona stale monitorowana.

asteroida
fot. DETLEV VAN RAVENSWAAY /Science Photo Library /East News

Asteroida 2001 FO32 zbliży się do Ziemi 21 marca 2021 roku. Naukowcy zwracają uwagę, że to największy tego typu obiekt, jaki minie Ziemię w tym roku. Asteroida ma aż 900 metrów średnicy i jest sklasyfikowana jako "potencjalnie niebezpieczna".

NASA uspokaja, że choć obiekt jest ogromny i zderzenie mogłoby doprowadzić do globalnej katastrofy, obecnie nie ma szans na kolizję z naszą planetą. Asteroida 2001 FO32 minie naszą planetę w odległości nie większej niż 1,3 mln mil, czyli ponad pięć razy dalej niż odległość do Księżyca. 

Asteroida 2001 FO32 przeleci blisko Ziemi 21 marca 2021 roku. Obiekt "potencjalnie niebezpieczny"

- Przeleci obok Ziemi oznacza tylko tyle, że w tym punkcie swojej orbity wokół Słońca jej odległość do naszej planety przestanie maleć i zacznie się ponownie zwiększać. Jak spojrzymy na Układ Słoneczny w większej skali, to faktycznie będziemy widzieli, że obiekt ten zbliża się do Ziemi, przeleci obok niej 21 marca, a następnie zacznie się oddalać - tłumaczy Radek Kosarzycki z portalu "Spider's Web".

Redakcja poleca

Asteroida jest obserwowana od 20 lat, ale wciąż jest dla naukowców wielką niewiadomą. - Obecnie niewiele wiadomo na temat tego obiektu, więc zbliżające się spotkanie będzie stanowić doskonałą okazję, aby bardziej niż kiedykolwiek, poznać tę asteroidę - przekonuje Lance Benner z NASA.

NASA
fot. NASA

- Kiedy światło słoneczne uderza w powierzchnię asteroidy, minerały w skale pochłaniają niektóre długości fal, odbijając inne - tłumaczy. Według Bennera, zbliżenie 2001 FO32 do Ziemi stworzy ogromną szansę na poznanie składu asteroidy.

RadioZET.pl/ NASA/ EarthSky.org/ Spider's Web